Tvrđava Gradina Srebrenik

Memristori – budućnost za računare

Memristori su danas egzotična elektronska komponenta, predviđena 1971., a prvi put napravljena 2008., koju neki nazivaju "karikom koja nedostaje" u elektronici. Radi se o komponenti koja bi se mogla koristiti i kao memorija i kao tranzistor, što bi moglo dovesti do ogromnog povećanja mogućih kapaciteta memorije, koja bi istovremeno bila i procesor. Čak se pretpostravlja, a unekim eksperimentima i pokazuje, kako bi se mogli koristiti za imitaciju moždanih struktura, jer neuroni se takođe koriste i za obradu i za skladištenje podataka. Uglavnom HP je sada uspio pokazati da se memristori mogu koristiti i za obradu podataka, dakle da se od njih stvarno mogu napraviti i procesori.

Potencijal koji stoji iza memristora je ogroman, jer je za razliku od današnjih tranzistora, HP na prototipima pokazao kako se memristori mogu praviti i na samo 3 nanometra. Ovo bi moglo omogućiti i produženje vijeka Mooreovog zakona o dvostrukom povećanju broja tranzistora u procesorima svake dvije godine, čiji pad je sve vjerovatniji ukoliko se ostane na sadašnjoj tehnologiji proizvodnje tranzistora, čije se granice smanjivanja sve više bliže.

Još jedna činjenica ide u prilog memristorima, a to je njihova kompatibilnost sa već postojećim računarskim tehnologijama zasnovanim na današnjim tranzistorima, kao i proizvodnim tehnologijama što bi olakšalo njihovu implementaciju i uvođenje u proizvodnju.

Izvor: INFO.ba

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.

Komentariši

Srebrenik.NET
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.