Migranti u BiH: Afganistanci najčešći izvršioci teških krivičnih djela

Tri migranta porijekom iz Afganistana, koji se sumnjiče da su u petak, 15. aprila, ubili državljanina Pakistana, također migranta, u gradskoj aleji u Bihaću, uhapšeni su u Sarajevu.

Događaj je ponovo aktualizirao pitanje sigurnosne situacije u Sarajevu i Bihaću gdje je smješten najveći broj migranata.

U toku istraga

Nermin Kljajić, ministar unutrašnjih poslova Unsko-sanskog kantona ističe da su sada stvari dosta drugačije, a za nemili događaj krivi Službu za poslove sa strancima.

“Sigurno da nije dobro što se ovakve stvari dešavaju, posebno u gradskom području Bihaća, iako ove godine imamo najmanji broj migranta imamo ovako teška krivična djela. Služba za poslove za strancima ne radi svoj posao jer su ovi ljudi već prije godinu dana trebali biti protjerani,“ kaže Kljajić.

Ističe da je u toku istraga o tome kako su ova lica došla do oružja, te da svakako postoji interes za otkrivanje i tih grupa koje se bave krijumčarenjem oružja.

Kulturno-vjersko-tradicionalni razlozi su najčešći razlozi sukoba, a to se posebno, kaže Kljajić, vidi između grupa Pakistanaca i Afganistanaca.

Kljajić je istakao da trenutno na prostoru USK boravi oko 800 migranta te da u ovoj 2022. godini nije došlo do povećanja njihovog broja.

“Situacija pod kontrolom”

Trenutna situacija je pod punom kontrolom države, ističe Slobodan Ujić, direktor Službe za poslove sa strancima.

“U prva četiri mjeseca smo imali 191 ilegalna migranta koja smo vratili u njihove matične države. Radi se najviše o državljanima Turske njih je oko 70 posto, potom Kine, Indije, Pakistana i Kube,” rekao je Ujić.

Prošle godine je 660 osoba vraćeno readmisijom, veći dio njih vraćen je u zemlje porijekla, dok ima i onih koji se vraćaju u zemlje iz kojih su ušli u BiH.

“Oni koji počine krivična djela oni će i odgovorati. Sa njima će se baviti sami inspektorati i Tužilaštvo. Najviše problema imamo sa državljanima Afganistana. Oni su po dosadašnjim pokazateljima najčešći izvršioci teških krivičnih djela,” zaključio je Ujić.

The post Migranti u BiH: Afganistanci najčešći izvršioci teških krivičnih djela appeared first on Kameleon M&M.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.