Ministarstvo civilnih poslova, Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice i Ministarstvo vanjskih poslova Bosne i Hercegovine će intenzivirati aktivnosti na unapređenju dopunskog obrazovanja djece bosanskohercegovačkih iseljenika u inozemstvu. Ministarstvo vanjskih poslova će uspostaviti registar dopunskih škola u inozemstvu i o preuzetim aktivnostima izvijestiti Vijeće ministara BiH u narednih 60 dana. Zaključeno je ovo nakon što je Vijeće ministara informirano o analizi troškova dopunskog obrazovanja djece bosanskohercegovačkih iseljenika u inozemstvu, koju je pripremilo Ministarstvo civilnih poslova. Analiza je pokazala da je dopunsko obrazovanje i učenje maternjeg jezika u inozemstvu različito organizirano od zemlje do zemlje, a trenutno bh. institucije ne posjeduju zbirne podatke o ukupnom broju dopunskih škola, broju učenika, niti troškovima finansiranja. Prema analizi podataka pojedinačno pristiglih iz više evropskih i prekookeanskih zemalja učenje maternjeg jezika za djecu bh. porijekla najuređenije je u Austriji i Švedskoj. Međutim, i iz ovih, kao i drugih država uključenih u ovu analizu, zatraženo je intenzivnije uključivanje institucija BiH na unapređenju dopunskog obrazovanja i izučavanja maternjeg jezika

Ministarstvo civilnih poslova, Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice i Ministarstvo vanjskih poslova Bosne i Hercegovine će intenzivirati aktivnosti na unapređenju dopunskog obrazovanja djece bosanskohercegovačkih iseljenika u inozemstvu.

Ministarstvo vanjskih poslova će  uspostaviti registar dopunskih škola u inozemstvu i o preuzetim aktivnostima izvijestiti Vijeće ministara BiH u narednih 60 dana.

Zaključeno je ovo nakon što je Vijeće ministara informirano o analizi troškova dopunskog obrazovanja djece bosanskohercegovačkih iseljenika u inozemstvu, koju je pripremilo Ministarstvo civilnih poslova.

Analiza je pokazala da je dopunsko obrazovanje i učenje maternjeg jezika u inozemstvu različito organizirano od zemlje do zemlje, a trenutno bh. institucije ne posjeduju zbirne podatke o ukupnom broju dopunskih škola, broju učenika, niti troškovima finansiranja.

Prema analizi podataka pojedinačno pristiglih iz više evropskih i prekookeanskih zemalja učenje maternjeg jezika za djecu bh. porijekla najuređenije je u Austriji i Švedskoj. Međutim, i iz ovih, kao i drugih država uključenih u ovu analizu, zatraženo je intenzivnije uključivanje institucija BiH na unapređenju dopunskog obrazovanja i izučavanja maternjeg jezika. (RTV SLON)

The post Ministarstvo civilnih poslova, Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice i Ministarstvo vanjskih poslova Bosne i Hercegovine će intenzivirati aktivnosti na unapređenju dopunskog obrazovanja djece bosanskohercegovačkih iseljenika u inozemstvu. Ministarstvo vanjskih poslova će uspostaviti registar dopunskih škola u inozemstvu i o preuzetim aktivnostima izvijestiti Vijeće ministara BiH u narednih 60 dana. Zaključeno je ovo nakon što je Vijeće ministara informirano o analizi troškova dopunskog obrazovanja djece bosanskohercegovačkih iseljenika u inozemstvu, koju je pripremilo Ministarstvo civilnih poslova. Analiza je pokazala da je dopunsko obrazovanje i učenje maternjeg jezika u inozemstvu različito organizirano od zemlje do zemlje, a trenutno bh. institucije ne posjeduju zbirne podatke o ukupnom broju dopunskih škola, broju učenika, niti troškovima finansiranja. Prema analizi podataka pojedinačno pristiglih iz više evropskih i prekookeanskih zemalja učenje maternjeg jezika za djecu bh. porijekla najuređenije je u Austriji i Švedskoj. Međutim, i iz ovih, kao i drugih država uključenih u ovu analizu, zatraženo je intenzivnije uključivanje institucija BiH na unapređenju dopunskog obrazovanja i izučavanja maternjeg jezika appeared first on Radio Srebrenik.

Srebrenik.NETwork

Također provjerite

Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši?

[ Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši? Kandidat SDA Samir Muratović objavio …

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.