Ministarstvo privrede TK odbacilo zahtjev za eksploataciju kamena krečnjaka u Špionici
Srebrenik, 11. decembar 2024. – Ministarstvo privrede Tuzlanskog kantona (TK) odbacilo je zahtjev kompanije "Intertrans - Komerc Musić" d.o.o. Srebrenik za izdavanje dozvole za eksploataciju kamena krečnjaka na lokalitetu Špionica Gornja. Odluka je donesena zbog neispunjavanja zakonskih obaveza, uključujući nedostatak važeće okolinske dozvole, koja je obavezna prema Zakonu o rudarstvu TK.
Kako je potvrđeno, kompanija nije dostavila potrebnu dokumentaciju ni nakon zahtjeva Ministarstva za dopunu, upućenog 23. oktobra 2023. godine. Osim toga, Federalno ministarstvo okoliša i turizma ranije je obustavilo postupak procjene utjecaja na okoliš, dok je Agencija za vodno područje rijeke Save poništila prethodnu vodnu saglasnost.
Podrška lokalne zajednice i Aarhus centra
Odluku Ministarstva pozdravio je Aarhus centar u BiH, koji je u saradnji s lokalnim stanovništvom Špionice Gornje kontinuirano ukazivao na nepravilnosti i potencijalne ekološke rizike. Mještani su izrazili zabrinutost zbog negativnih utjecaja na okoliš, naročito na izvore vode ključne za širu zajednicu.
Jedan od ključnih trenutaka desio se 25. jula 2024. godine, kada je Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva poništilo prethodnu vodnu saglasnost za ovaj projekt. Ova odluka označila je značajnu pobjedu za lokalnu zajednicu i ekološke aktiviste.
Omer Majstorović, predstavnik neformalne grupe građana „Stop kamenolomu u Špionici“, izjavio je:
„Ovaj Zaključak je ključna pobjeda za nas stanovnike Špionice. Dokazali smo da borba nije bila uzaludna. Prirodna bogatstva moramo čuvati, jer ona nisu neograničena. Nastavit ćemo se boriti za zaštitu naše životne sredine.“
Apel za poštivanje zakonskih procedura
Aarhus centar u BiH poziva privredne subjekte i nadležne institucije da dosljedno primjenjuju zakonske procedure i osiguraju uključivanje javnosti u donošenje odluka o projektima eksploatacije prirodnih resursa.
„Zaštita okoliša i zdravlja lokalnog stanovništva mora ostati prioritet. Pozivamo građane i organizacije civilnog društva da koriste dostupne mehanizme javnog učešća i pravne zaštite,“ izjavila je Nina Kreševljaković, pravna savjetnica Aarhus centra u BiH.