Mladi srebrenički muzičari ostvarili odlične rezultate na SIMC 2015

11301482_10205966028844891_647043499_nČetvrto, ovogodišnje međunarodno takmičenje SIMC 2015 održano je od 14. do 17. maja 2015. godine i okupilo je oko 300 učesnika (260 anambala), iz 70 muzičkih škola i 6 akademija umjetnosti iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Slovenije, Makedonije, Slovačke i Mađarske, a svi oni su se takmičili u disciplinama klavir solo i klavirski duo. Osim takmičenja, svi učesnici su imali priliku da prisustvuju stručnim predavanjima i seminarima koja su držali kompetentni profesori.

Takmičenje se odvijalo u disciplinama klavir solo (I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII kategorija) i klavir duo (kategorije: A, B , C, D, E), a žiri koji je ocjenjivao takmičare bio je sastavljen od najuglednijih pijanista i pedagoga iz regiona, i to: klavir solo (I, II, III kategorija) i klavirska dua (A, B kategorija): Olga Borzenko iz Srbije, Nedžmija Omerćehajić iz Bosne i Hercegovine, Marija Maksimova iz Madekdonije, Neven Šobajić iz Srbije i Predrag Šantek iz Hrvatske. Za discipline klavir solo (IV, V, VI, VII, VIII kategorija) i klavirska dua (C, D, E, F kategorija): Jokut Mihailović iz Srbije, Aleksandra Romanić iz Njemačke, Đorđe Stanetti iz  Hravatske, Branko Penčić iz Srbije, Aleksandra Radosavljević iz Bosne i Hercegovine.

Pobjednici ovogodišnjeg takmičenja su: Ana Kovačević (VIII kategorija) iz Beograda i Vasilije Pucar (II kategorija).

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.