More u Hrvatskoj potpuno promijenilo boju, otkriven i razlog: Sve je krenulo iz BiH (VIDEO)

Posljednja dva dana more je poprimilo zelenkastu ili smećkastu boju na širokom području od Ploča do Makarske rivijere, piše Dalmacija Danas.

Kako se može vidjeti na snimku koju je portalu poslao čitatelj koji je jučer putovao trajektom na relaciji Ploče – Trpanj na Pelješcu, more je izgubilo svoju karakterističnu boju i više nalikuje boji rijeke.

“Svi smo primijetili da je more potpuno drugačije boje nego što je uobičajeno, i to na ogromnom području”, kazao je čitatelj.

Šta se dogodilo?

Od početka mjeseca u dolini Neretve, posebno u susjednoj Bosni i Hercegovini, pale su vrlo obilne padavine, ponegdje i preko 300 litara po kvadratnom metru, pišu hrvatski mediji.

Jake padavine nakon sušnog razdoblja izazvale su bujice krajem prošle sedmice u dijelovima BiH, a sve je to utjecalo na nivo rijeke Neretve, koja je promijenila boju zbog velike količine bujičnih voda koje su sadržavale blato i ostale primjese.

Sve je to na kraju Neretvom stiglo do mora, a struje su potom zamućeno more proširile na sjeverozapad, prema makarskom području, piše Dalmacija Danas. Jučer je meteorološki satelit snimio ovo područje, a na snimku se jasno raspoznaje rasprostranjenost ove pojave.

Zamućenost mora potrajat će još neko vrijeme.

Izvor: Fokus.ba

The post More u Hrvatskoj potpuno promijenilo boju, otkriven i razlog: Sve je krenulo iz BiH (VIDEO) appeared first on Kameleon M&M.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.