MRAČNE TAJNE BIVŠE JUGOSLAVIJE: Proglašavali bebe mrtvima pa ih prodavali, jedna beba koštala 10.000 maraka

Od 1945. do 1990. liječnici, medicinske sestre, matičari, policija i tajne službe otuđile su 100.000 beba, procjenjuje Udruženje nestalih beba iz Srbije.

Suze majke iz Kruševca koja je svog sina vidjela prvi put na porođaju, a drugi put tek sada kada ima 40 godina, ganule su regiju. Mnogo majki s područja bivše Jugoslavije još uvijek traže svoju, na porođaju, otetu djecu.

Gospođa Milica Milojević prije 40 godina na svijet je donijela Mlađana i otad ga nije vidjela. “Kad sam se porodila rekli su mi da mi je mrtvo dijete. Ja sam se porodila trećeg ujutro u tri sata, drugog sam otišla, a četvrtog su mi rekli da je dijete mrtvo”, ispričala je Milojević za Novu TV.

Da mu je majka živa, Mlađan je naslućivao. “Od sedmog razreda sam znao da sam usvojen”, rekao je. Prije tri i pol godine je otišao u matični ured u Aleksincu da sazna identitet svojih roditelja. Njemu su rekli da ga je rodila maloljetnica sa 16 godina.

Pedesetšestgodišnjakinju bi tražio po Kruševcu, da se nije obratio udruženju za nestale bebe. “Mi smo roditelji koji 20 godina pokušavaju naći svoju djecu”, rekla je Milanka Momčilović iz Udruženja nestale djece, prenosi Dnevnik.hr.

“Od 1945. do 1990. liječnici, medicinske sestre, matičari, policija i tajne službe otuđile su 100.000 beba, procjenjuje Udruženje nestalih beba iz Srbije. Svjedoci kažu kako je jedna beba stajala 10.000 maraka, blizance se moglo kupiti već za 15.000 maraka. Pokušala je trgovati i srbijanska vlada prošle godine, nudila je 10.000 eura po nestalom djetetu, majke nisu prihvatile, žele znati tko im je odnio djecu. Vijeće Europe od Srbije traži bazu DNK podataka, a majke traže otvaranje arhiva nekadašnje tajne policije”, navela je Barbara Golja za Dnevnik Nove TV.

A sada već sredovječni ljudi više ne moraju živjeti s obitelji koja ih je kupila. Mlađanu su rekli da potiče od Roma. Takvoj obitelji roda isprva nije namijenila dijete, ali očito je i roda potkupljiva.

Objava MRAČNE TAJNE BIVŠE JUGOSLAVIJE: Proglašavali bebe mrtvima pa ih prodavali, jedna beba koštala 10.000 maraka pojavila se prvi puta na Radio Srebrenik.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Kraljevska Desetka 2024

Intervju s jednim od organizatora “Kraljevske desetke”: Trka koja podiže ljestvicu svake godine

Edis Kavgic: Naš cilj je svake godine unaprijediti trku u svim aspektima. Ove godine smo podigli standarde i vjerujemo da je ovo bila najbolja Kraljevska desetka do sada. Ipak, već radimo na planovima za 2025. godinu kako bismo trku podigli na još viši nivo. Poruka građanima: Htjeli bismo se posebno zahvaliti svim građanima na razumijevanju u vezi s potpunom obustavom saobraćaja tokom trke. Njihova podrška je važna za uspjeh ove manifestacije. Kraljevska desetka još jednom je pokazala da je događaj koji raste iz godine u godinu, privlači sve veći broj trkača i oduševljava publiku i goste, postavljajući Srebrenik na kartu važnijih sportskih dešavanja u regiji.