Muhamed Bešić posjetio svoj Srebrenik

Dvodnevnu pauzu reprezentativac BiH Muhamed Bešić iskoristio je da posjeti rodni Srebrenik.

Prvotimca Evertona ugostio je načelnik općine Srebrenik Nihad Omerović, koji je ovom prilikom Mumetu uručio jednu kolažnu zbirku sa fotografijama Srebrenika, te kopiju Povelje bosanskog bana Stjepana II Kotromanića iz 1333.godine, koja je nastala upravo na Starom gradu Srebreniku i poslana u Dubrovnik.

Pored druženja sa načelnikom, Mume je druženje nastavio sa prijateljima i rodbinom na šetalištu naše čaršije, gdje su ga mnogi fanovi zaustavljali i fotografisali se.

S obziro da je Muhamed u školu išao u Njemačku i da je manje izučavao historiju Bosne i Hercegovine, načelnik Omerović je ovim gestom želio da Bešiću dodatno približi povijest njegove zemlje, a za kojom je njegova ljubav neizmjerna, jer je od dječačkih dana samo želio dres BiH.

Nakon posjete Srebreniku, Bešić je boravio kratko i u Tuzli gdje se družio i sa prvim čovjekom Grada Tuzle Jasminom Imamovićem na malonogometnom turniru u naselju Slavinovići, nakon čega se zaputio prema Sarajevu i povratku u kamp reprezentacije, koja u petak igra jako važnu utakmicu sa Izraelom, u okviru kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2016.godine u Francuskoj.

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.