Na bh. cestama više od 20 hiljada nesreća, najmanje nedjeljom

Loše stanje cesta, tehnički neispravno vozilo, nepažnja, loša procjena, neodgovorno ponašanje, neiskustvo i loše vještine, vožnja pod utjecajem lijekova, droge i alkohola, umor, nepoštivanje prometnih propisa i pravila i neprilagođena brzina neki su od uzroka prometnih nesreća koje nerijetko završavaju tragično, piše Večernji list BiH.

Jesu li ovo neki od problema s kojima su se susretali vozači koji su lani sudjelovali u prometnim nesrećama, teško se sa sigurnošću može reći. No, jedno je sigurno, lani je zabilježen veći broj prometnih nesreća u odnosu na godinu ranije.

Stradavanja djece

– Tokom 2021. godine dogodile su se 20.522 prometne nesreće na cestama, što je za 0,7% više u odnosu na godinu ranije, prikazano je u godišnjem biltenu Federalnog zavoda za statistiku BiH. Kako je prikazano, od ukupnog broja prometnih nesreća s materijalnom štetom bile su 15.874 nesreće, tačnije 77,4 posto. Ukupan broj poginulih osoba u prometnim nesrećama veći je za 20 osoba ili 14,5%, a broj ozlijeđenih veći je za 978 osoba ili 17,3 posto u odnosu na 2020. godinu. Prema starosti, najveći broj poginulih osoba pripada starosnoj skupini između 25 i 64 godine, a iznosi 85 osoba ili 53,8 posto od ukupnog broja poginulih – pokazuju podaci Federalnog zavoda za statistiku.

Istoj starosnoj skupini pripada i najveći broj ozlijeđenih osoba, prema podacima, 3404 osobe ili 51,4 posto od ukupnog broja ozlijeđenih. Starijih od 65 godina koji su smrtno stradali u prometnim nesrećama tokom prošle godine bilo je 38. Jedna porodica zbog nesreće izgubila je dijete koje je bilo mlađe od 6 godina, a 121 dijete iste starosne skupine zadobilo je ozljede u prometnim nesrećama. Troje djece koja pripadaju starosnoj skupini od 10 do 14 godine lani je poginulo, a 194 njih ozlijeđeno je sudjelujući u prometnim nesrećama. Četvero tinejdžera u dobi od 15 do 17 godina je, pokazuju podaci, smrtno stradalo u nesrećama, a njih 218 prošlo je s težim ili lakšim ozljedama.

Tokom prošle godine čak 25 mladih u dobi od 18 do 24 godine izgubilo je život u prometnim nesrećama. Prema podacima, za dvije osobe koje su smrtno stradale nije utvrđena starosna dob. Promatrano po mjesecima, najveći broj, tačnije 2202 prometne nesreće dogodile su se u avgustu, što iznosi 10,7 posto od ukupnog broja prometnih nesreća na cestama u 2021. godini. Najveći broj poginulih osoba, odnosno 22 osobe, bio je u upravo u tom mjesecu prošle godine. Mjesec dana ranije, u julu u Federaciji BiH zabilježeno je 1965 prometnih nesreća u kojima je poginulo 19 osoba, a 683 njih je zadobilo teže ili lakše tjelesne ozljede.

U posljednjem mjesecu prošle godine također je zabilježen veliki broj nesreća. Prema pokazateljima, u decembru je bilo 1999 nesreća u kojima je život izgubilo 13 osoba, a 516 ozlijeđenih. U razdoblju od ponedjeljka do petka se, prikazano je, dogodio najveći broj nesreća – 11.391. Tokom tih dana smrtno je stradalo 76 osoba, a 3367 osoba je ozlijeđeno. Posljednjeg dana radnoga tjedna, petkom, tokom godine dogodilo se 3636 nesreća u kojima su poginule 23 osobe, a 1143 ozlijeđeno. Prvog dana vikenda tokom 2021. dogodilo se 3099. Subotom su život izgubile 23 osobe, a 1167 osoba “prošlo” je samo s ozljedama. Najmanji broj nesreća kao i najmanje ozlijeđenih zabilježeno je nedjeljom. U tom danu tijekom cijele godine zabilježeno je 2396 nesreća, život je izgubilo 36 osoba, a 942 osobe su ozlijeđene.

Objava Na bh. cestama više od 20 hiljada nesreća, najmanje nedjeljom pojavila se prvi puta na Radio Srebrenik.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši?

[ Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši? Kandidat SDA Samir Muratović objavio …

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.