Tvrđava Gradina Srebrenik

Na čišćenju vodotoka i divljih deponija biće angažovano 50 nezaposlenih lica

Jučer su predstavnici Općine Srebrenik održali sastanak sa grupom nezaposlenih lica koja su pokazala interesovanje za obavljanje privremenih poslova na čišćenju vodotoka i divljih deponija na području općine Srebrenik.

Sastanak je održan na platou ispred srebreničkog Doma kulture, a od 179 nezaposlenih lica koja su prisustvovala biće odabrano njih 50 i to na osnovu ranije utvrđenih kriterija. Prilikom odabira kandidata prednost će imati lica s evidencije Biroa za zapošljavanje Srebrenik koja duže čekaju posao, demobilisani borci, ratni vojni invalidi, članovi porodica poginulih boraca i hranioci porodica.

Radovi će početi do kraja naredne sedmice i trajat će 15 do 35 radih dana, a nezaposlena lica koja budu angažovana na privremenim poslovima imat će neto satnicu u iznosu od 3 KM. U sklopu ovog projekta predviđeno je da se očisti kompletno korito rijeke Tinje od Jasenice do Ormanice i svih njenih pritoka na području srebreničke općine. Osim toga, planirano je i da se iskrči i nisko rastinje u blizini izletišta u Gornjem Srebreniku i Gornjim Hrgovima.

Angažovani radnici će razni otpad iz riječnih korita i sa divljih deponija prikupljati u plastične vreće koje će radnici Javnog komunalnog preduzeća „9. Septembar“ deponovat na gradsku deponiju.

U realizaciju ovog ekološkog projekta uložit će se 67.000 KM , a sredstva su osigurali Općina Srebrenik i Fond Otvoreno društvo BiH.

(radiosrebrenik.ba)

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.

Komentariši