Na dovištu Ratiš danas je održana završna dova za 2016. godinu

Ratis 2016 Ratis 2016 Ratis 2016 Na dovištu Ratiš danas je održana završna dova za 2016. godinu, u prisustvu imama i predstavnika Medžlisa Islamske zajednice Gračanica, Puračić i Srebrenik.

Prigodan vjerski program je započeo učenjem Mevluda i odabranih kur'anskih sura. Uslijedilo je obraćanje Smaje ef. Mustafića, glavnog imama Medžlisa Islamske zajednice Gračanica (kao ovogodišnjeg organizatora), koji je najavio gosta-predavača i predstavnika Muftijstva tuzlanskog - Sedin ef. Karića, glavnog imama Medžlisa Islamske zajednice Živinice. Poslije njegovog nadahnutog vaza pristupilo se učenju dove, a potom je klanjan podne namaz.

Uprkos veoma lošem vremenu i jakoj kiši, kao i dosta lošim pristupnim putevima do dovišta - ovoj vjerskoj manifestaciji je prisustvovao velik broj vjernika iz naselja podno Ratiša, kao i šire okoline.

Inače, dovište Ratiš baštini višestoljetnu tradiciju, još iz predislamskih vremena. U narodu je sačuvano predanje da su ovdašnji stanovnici, po osmanskom zaposijedanju Bosne, ponudili sultanu Fatihu da prime islam, pod uvjetom da im se dozvoli da zadrže tradiciju okupljanja na Ratišu – čemu je, sa careve strane, i udovoljeno. Dove se na ovome mjestu od tada uče svakoga ponedjeljka, od Jurjeva (6. maj) do Aliđuna (2. august). Ratiš je po tome specifičan u odnosu na ostala dovišta sjeveroistočne Bosne, jer drugdje su se dove održavale obično utorkom i u ciklusima (prve hefte po Jurjevu na jednom dovištu, druge hefte na drugom itd.).

Izvor: Gracanicki Glasnik

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.