Na italijanskoj farmi će biti ubijeno 13.000 ćurki zbog veoma zarazne ptičije gripe

Hiljade ćurki koje su zaražene veoma zaraznim sojem ptičije gripe u Italiji bit će ubijene kako bi se spriječila epidemija u Evropi.

Oko 200 ćurki je uginulo na komercijalnoj farmi za tovljenje ćurki, koja se nalazi u Veroni. Ćurke s farme Ronco all’ Adigo su se zarazile veoma zaraznim virusom H5N1 koji uzrokuje pričiju gripu. Ove informacije je potvrdila i Svjetska organizacija za zdravlje životinja (OIE).

Od ptičije gripe je uginulo samo 200 od 13.000 ćurki na farmi, ali će i ostale biti ubijene te spaljene kako bi se spriječilo širenje gripe.

Ovo je drugi slučaj ptičije gripe u Italiji u posljednjih nekoliko dana, jer je u obližnjoj Ferrari prošle sedmice ubijeno oko 38.000 ćurki iako se u tom slučaju radilo o manje zaraznom virusu.

Vlasti vjeruju da se radi o izoliranim slučajevima, ali su upozorili vlasnike peradi da budu oprezni. Savjetovano im je da prate stanje životinja te da ih drže u izolaciji na farmama, kao i da izbjegavaju kontakt s divljim pticama. Oko mjesta za čuvanje životinja obavezna je zona zabrane od jednog kilometra.

Patke i druge ptice koje migriraju često nose virus, a da se pri tome ne razbole. Na taj način šire virus na druge životinje. Prošla zima je bila jedna od najgorih kada je riječ o ptičijoj gripi u Evropi. Zahvaćeno je oko 23 miliona ptica u 31 zemlji. Broj slučajeva zaraze je rastao između maja i septembra kada obično opada u tokom ljetnog perioda.

H5N1 virus je veoma zarazan za ptice, ali ne toliko za ljude. Međutim, nije nemoguće da se ljudi zaraze, a poznato je da su se neki farmeri razboljeli, javlja Russia Today.

Izvor: Klix.ba

The post Na italijanskoj farmi će biti ubijeno 13.000 ćurki zbog veoma zarazne ptičije gripe appeared first on Kameleon M&M.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.