Na srednjovjekovnoj tvrđavi u Srebreniku otkrivena endemska Bosanska zvončika

U sklopu projekta „Inventarizacija, kartiranje i praćenje stanja vrsta i staništa planine Majevice“, projektni i stručni tim Udruženja građana „Eko mreža“ Srebrenik na zidinama Starog grada Srebrenika identificirao je rijetku endemsku vrstu biljke „bosanske zvončike“.

Radi se o ugroženoj biljnoj vrsti koja je karaktersitična po tome što raste na visokim zidinama srednjovjekovnih tvrđava u BiH. Ovo je prvi slučaj, nakon istraživanja mađarskog botaničara Pantocseka provedenog davne 1881. godine, identificiranja ove endemske biljke na zidinama srednjovjekovne tvrđave u Srebreniku.

Postojanje ove endemske biljke potvrdili su i stručnjaci za floru i faunu s Prirodno-amtematičkog fakulteta u Tuzli, koji kao stručni konsultanti zajedno s volonterima „Eko mreže“ rade na istraživanju biljnih vrsta planine Majevice.

Pored bosanske zvončike, na zidinama Starog grada pronađena je ugrožene vrste sibirske zvončike, ali i posebno zanimljive biljke „usnatice“ (Stachys recta)  iz familije Lamiaceae koja je u Crvenoj knjizi flore Federacije BiH označena kao kritično ugrožena.

 –„Otkrićem ovih rijetkih endemskih biljaka Stari grad Srebrenik, osim kulturno – historijskog značaja, dobio je i impozantnu prirodnu vrijednost kao stanište ugroženih biljnih vrsta. Na osnovu ovih istraživanja pokrenut ćemo inicijatvu za proglašenje ovog specifičnog lokaliteta za posebno prirodno stanište pod zaštitom UNESCO-a, a nakon završetka projekta upriličit ćemo i botaničku postavku rijetkih i ugroženih vrsta Starog grada“, ističe Aldin Hodžić, predsjednik UG „Eko mreža“ Srebrenik.

Otkriće rijetkih endemskih biljaka, dodaje Hodžić, bit će preznetirnao i na međunarodnoj konferecniji koja će se u septembru ove godine održati u Sarajevu.

Glavni donator istraživanja prirodnih staništa planine Majevice je Fond za zaštitu okoliša Federacije BiH, a pomoć u realizaciji ovog projekta pružili su i Općina Srebrenik, JP „Šume TK“ d.d. Kladanj, Ministarstvo prostornog uređenja i zaštite okolice TK i Lovačko društvo „Majevica“ Srebrenik.

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.