"Dani otpora", naziv je tradicionalne manifestacije kojom predstavnici boračkih udruženja općine Srebrenik u toku juna na jednom mjestu obilježavaju sve značajnije datume iz proteklog odbrambeno-oslobodilačkog rata na području ove općine. Aktivnosti u okviru ovogodišnjih „Dana otpora 2012.“ započeli su obilaskom svih šehidskih mezarja i spomen-obilježja u naseljima na području ove općine, a do kraja ovog mjeseca organizirat će se niz manifestacija kojima će se srebrenički borci podsjetiti na dane ponosa, ali i tuge zbog gubitka života njihovih saobraca. Kako je istaknuto na pres-konferenciji Koordinacije boračkih udruženja općine Srebrenik, u sklopu ove manifestacije u svim džamijama na području ove općine proučit će se tevhid, a održat će se i svečana sjednica boračkih udruženja na kojoj će se najboljim borcima i članovima njihovih porodica s područja ove općine uručiti zaslužena priznanja. Proglasit će se i najbolji kratkometražni filmovi učenika srebreničkih osnovnih škola na temu „Kultura i tradicija u BiH“, a upriličit će se i promocija knjige „Civilna zaštita u odbrambeno-oslobodilačkom ratu u BiH“, autora mr. Bajre Imširovića, te brojna sportska takmičenja. Sredstva za realizaciju svih programskih sadržaja u sklopu tradicionalne manifestacije „Dani otpora 2012.“ osigurala je općina Srebrenik.
Također provjerite
Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika
Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.
Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije
Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.