Najhladniji grad na svijetu: Kako preživjeti na minus 50? (FOTO)

Temperature su ove sedmice u sibirskome Jakutsku pale na minus 50 Celzijevih stupnjeva tokom neuobičajeno dugoga hladnog razdoblja u gradu koji slovi kao najhladniji na svijetu.

Jakutsk je smješten oko 5000 km istočno od Moskve na permafrostu ruskoga Dalekog istoka, a stanovnicima toga rudarskog grada nije neuobičajeno na termometru vidjeti temperature ispod minus 40 Celzijevih.

“Protiv takve hladnoće se ne možete boriti. Ili se prilagodite i odijevate u skladu s vremenom ili ćete patiti”, kaže je Anastasia Gruzdeva, koja je za izlazak van oko vrata omotala dva šala, na ruke stavila dva para rukavica, a na glavu nekoliko kapa i kapuljača.

“U gradu se hladnoća baš i ne osjeti u tolikoj mjeri. Ili ti se mozak na to pripremi”, rekla je, izlazeći u grad obavijen ledenom maglom.

World's coldest city suffers under unusually long cold snap | Daily Sabah

Druga stanovnica Jakutska, Nurgusun Starostina koja na tržnici prodaje smrznutu ribu, bez potrebe za hladnjakom ili zamrzivačem, rekla je da nema posebnih tajni kako se nositi s hladnoćom. “Samo se treba toplo obući, slojevito, poput kupusa.”

https://www.youtube.com/watch?v=dKvtnToQyi0&ab_channel=KiunBNa

The post Najhladniji grad na svijetu: Kako preživjeti na minus 50? (FOTO) appeared first on Kameleon M&M.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.