Najsporiji rast njemačke ekonomije u posljednjih pet godina

Njemačka ekonomija zabilježila je prošle godine rast od 1,5 posto, u odnosu na 2,2 posto iz prethodne dvije godine, pokazuju preliminarni podaci objavljeni danas.

Njemački GDP zabilježio je lani najsporiji rast u posljednjih pet godina, pokazuju podaci Federalnog ureda za statistiku (Destatis), prenosi BiznisInfo.

Ovo je ujedno bila deveta uzastopna godina u kojoj je Njemačka zabilježila rast ekonomije, iako je taj rast izgubio na snazi.

Porast je u 2018. došao uglavnom zahvaljujući domaćoj potražnji. Porasla je potrošnja domaćinstava ali i državnih institucija.

Njemački izvoz lani je porastao za 3,5 posto na godišnjem nivou, što je nešto sporiji rast nego prethodnih godina.

Inače, Njemačka je, prema danas prezentovanim podacima, izbjegla recesiju u drugoj polovini prošle godine.

Naime, njemačka eknomija je zabilježila pad od 0,2 posto u trećem kvartalu 2018. Da se pad nastavio i u četvrtom kvartalu, to bi značilo tehničku recesiju (koja nastaje kada ekonomija dva kvartala zajedno bilježi pad).

No, kako je danas rečeno, u četvrtom kvartalu je zabilježen blagi rast ekonomije, čime je izbjegnuta recesija. Precizni podaci za četvrti kvartal 2018. bit će objavljeni tek u februaru.

Inače, slabiji rast u 2018. može se prisati slabostima u globalnoj ekonomiji, potom problemima u auto-industriji koji su izazvani oštrijim propisima o ispušnim plinovima, zatim štrajkovima itd.

Njemačka vlada vjeruje da će država nastaviti s ekonomskim rastom u 2019. (BIZNISINFO)

MC

The post Najsporiji rast njemačke ekonomije u posljednjih pet godina appeared first on Radio Srebrenik.

Srebrenik.NETwork

Također provjerite

Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši?

[ Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši? Kandidat SDA Samir Muratović objavio …

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.