Nema odmora za srebreničke vatrogasce /FOTO/

Samo u protekla tri dana profesionalna vatrogasna jedinica Srebrenik imala je 18 inrervencija na gašenju požara. U petak 25. marta imali su devet intervencija: dva požara niskog rastinja u Špionici, zatim Tinji Donjoj, Čekanićima, Ljenobudu, Falešićima i Jasenici, te dvije intervencije na gašenju šumskih požara u Previlama.

Vikend je, takođe, donio i nove četiri intervencije intervencije. U naselju Neum gašenje požara na manjoj površini, zatim u Potpeću šumskog požara na većoj površini. Gasili su i požar niskog rastinja u naselju Krušik koji je zahvatio površinu oko 20 dunuma, nisko rastinje u naselju Crveno Brdo, te divlju deponiju. Svi požari su lokalizovani i ugašeni.

U nedjelju su intervenisali pet puta. Ugasili su tri šumska požara u naseljima Cage, Behrami i Like, te dva požara niskog rastinja u naselju Špionica.

S ciljem blagovremenog poduzimanja preventivnih mjera zaštite od požara, Kantonalna uprava civilne zaštite upozorava na zabranu loženja otvorene vatre u šumama i na šumskom zemljištu, kao i na drugom zemljištu na udaljenosti manjoj od 150 metara od šume (član 20. Zakona o šumama, “Službene novine TK”, broj: 7/17). Fizičko lice koje loži vatru suprotno propisanoj odredbi može biti kažnjeno novčanom kaznom od 500 do 1.500 KM (član 59. navedenog zakona).

FOTO: PVJ SREBRENIK

Objava Nema odmora za srebreničke vatrogasce /FOTO/ pojavila se prvi puta na Radio Srebrenik.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši?

[ Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši? Kandidat SDA Samir Muratović objavio …

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.