Nenad Čanak citirao Omera Berbića – Ako hoće veliku Srbiju i Hrvatsku neka je prave na sprat

Predsjednik Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak oštro je kritikovao najavljeni prijedlog izmjena izbornog zakona u Bosni i Hercegovini i ocijenio da je to pokušaj legitimizacije i legalizacije posljedica etničkih čišćenja i ratnih zločina koji su počinjeni u toj državi tokom ratova iz devedesetih godina 20. vijeka.

“To je pokušaj legitmizacije i legalizacije stanja u BiH proizvedenog ratom, čime se etnička čišćenja i nepojamni ratni zločini zapravo predstavljao kao nešto što je oportuno i korisno”, rekao je Čanak novinarima.

Prema njegovim riječima, najstrašnija posljedica je potpuno ukidanje mogućnosti političke vidljivosti onih naroda koji su zbog etničkih čišćenja i ratnih zločina postali manjina na tim prostorima, kao i Jevreja i Roma.

On je citirao gradskog vijećnika iz Tuzle Omera Berbića koji je optužio visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH Kristijana Šmita da predloženim izmenama zakona sprovodi “politički genocid nad Bosancima”.

“Ovakva mjera je pucanj u nogu građanima koji se osjećaju kao Bosanci. Iz nemogućnosti da Bošnjaci biraju Hrvate, Hrvati Bošnjake te iz već poznate nemogućnosti da biramo ljude i građane, ovo je samo temelj za potpuni nacionalni raspad i etabliranje velike Srbije i velike Hrvatske. Ova mjera je pucanj u noge Bosancima kao ideji i konceptu te je pitanje da li ćemo se ikada oporaviti”, naveo je Berbić a citirao Čanak.

Berbić je poručio Šmitu da takve izmjene izbornog zakona “predloži u Bundestagu za pokrajine Bavarske ili Berlina a Bosne neka se mani”.

“Što bi rekao Abdulah Sidran, nemam ništa protiv velike Srbije i Hrvatske, ali neka ih prave na sprat. Kao da genocid nad Bošnjacima nije bio dovoljan, sada se nudi genocid i nestajanje Bosanaca i Bosne i Hercegovine kao naše jedine države,” rekao je Berbić.

The post Nenad Čanak citirao Omera Berbića – Ako hoće veliku Srbiju i Hrvatsku neka je prave na sprat appeared first on Kameleon M&M.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.