Neophodni pojačani napori da BiH do 2025. bude zemlja bez mina

Predstavnici petnaest zemalja, tri nevladine organizacije i šest međunarodnih organizacija danas su na virtualnoj konferenciji zaključili da su neophodni pojačani napori kako bi Bosna i Hercegovina do 2025. godine postala zemlja bez mina i spriječila daljnji gubitak života.

Od 1996. godine 617 osoba poginulo je u eksplozijama nagaznih mina. Više od 1.700 osoba je ranjeno, a mnogi od njih će posljedice trpjeti do kraja života.

Konstatovano je da Njemačka od samog početka snažno podržava napore BiH u oblasti deminiranja, te je Ministarstvo vanjskih poslova Njemačke do sada u tu svrhu stavilo na raspolaganje 40 miliona eura.

Na preglednoj konferenciji Konvencije iz Osla (Konvencija o kasetnoj municiji – CCM), u novembru prošle godine, Savezna vlada Njemačke je izrazila spremnost da uspostavi koaliciju (Country Coalition) s Bosnom i Hercegovinom. Njemačka time preuzima vodeću ulogu u osiguranju boljeg uređenja i koordinacije između lokalnih vlasti i donatorske zajednice, ali i među samim donatorima.

Konferencija „Izazovi za BiH bez mina“ zvanično je inicirala ovu koaliciju zemalja (Country Coalition) i cilj je da među svim učesnicima razvije razumijevanje situacije i daljnjih koraka, njenih izazova i prilika, te stvori temelje za naše buduće zajedničke napore.

Humanitarno protuminsko djelovanje i uklanjanje eksplozivnih naprava ključni su elementi angažmana Savezne vlade u postkonfliktnoj stabilizaciji. Ove aktivnosti pokrivaju oblasti humanitarne pomoći, razoružanja, stabilizacije i razvojne saradnje, saopćeno je iz Njemačke ambasade koja je organizirala navedenu konferenciju.

Objava Neophodni pojačani napori da BiH do 2025. bude zemlja bez mina pojavila se prvi puta na Radio Srebrenik.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Samir Muratović - kandidat SDA za gradonačelnika Srebrenika

Samir Muratović – kandidat SDA za gradonačelnika Srebrenik – intervju

Gosp. Samir Muratović predstavio je niz mjera i planova koji bi, ako budu uspješno implementirani, mogli značajno unaprijediti svakodnevni život građana Srebrenika. Od rješavanja problema s vodosnabdijevanjem, preko stvaranja povoljnijeg poslovnog ambijenta, do modernizacije gradske uprave, jasno je da se kandidat zalaže za konkretne promjene koje odgovaraju potrebama lokalne zajednice. Ostaje da vidimo hoće li njegova vizija naići na podršku građana i na koji će se način planovi ostvariti ako mu bude ukazano povjerenje na predstojećim izborima. Hvala na odvojenom vremenu za intervju.

Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši?

[ Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši? Kandidat SDA Samir Muratović objavio …