Nijemci najavljuju provjeru diploma iz BiH

Mediji u Njemačkoj i dalje pišu o biznisu sa lažnim diplomama koji cvjeta u BiH. Razlog je što posebno veliki broj njegovatelja i medicinskih sestara u Njemačkoj dolazi upravo iz BiH.

Navodno će se provjeriti diplome svih zaposlenih u zajedničkom Parlamentu BiH. Prema riječima Kenana Vehabovića, šefa uprave Parlamenta, samo se čeka na zeleno svjetlo Ureda za zaštitu ličnih podataka, prenosi Akta.ba.

Njemački državni radio „Deutschlandfunk“ je objavio reportažni izvještaj iz Sarajeva pod naslovom „Njegovatelj za 17 dana”. U izvještaju se pored ostalog navodi da je problem sa kupovinom diploma u BiH poznat i da državno tužilaštvo skoro ništa ne poduzima.

„Deutschlandfunk” također navodi da je prema posljednjem izvještaju o migraciji u Njemačku 2016. i 2017.godine stiglo više od 50.000 državljana BiH. „Mnogi od njih su se zaposlili u zanimanjima za koja nedostaje radne snage u Njemačkoj. Te osobe, kada dođu u Njemačku, moraju podnijeti zahtjev za priznavanjem diploma. Za to su zadužene nadležne službe u njemačkim saveznim zemljama”.

A one su, kako piše „Deutschlandfunk” upoznate sa bosanskohercegovačkim slučajem.

Prava diploma bez pohađanja škole

Njemačka televizijska stanica RTL se u svom centralnom dnevniku bavila ovom temom i pored ostalog navela da se u BiH može kupiti diploma za oko 1.250 eura. RTL prenosi da je veliki problem za istražne organe to što diplome nisu falsifikovane. „To su prave, originalne ali lažne diplome koje se izdaju ljudima koji nisu završili nikakvu obuku”, navodi RTL i dodaje da bi u tom slučaju njegovatelj ustvari mogao biti i izučeni automehaničar. RTL isto tako navodi da veliki broj osoba, koje u Njemačkoj rade kao njegovatelji, dolazi upravo iz BiH.

Šta radi njemačka vlada na sprječavanju toga da pacijenti budu prepušteni u ruke nekvalifikovanog osoblja? Odgovor na ovo pitanje RTL je potražio od ministra zdravsta Jensa Spahna, koji je rekao da su njemačke savezne zemlje zadužene da provjere diplome.

„Mora se razjasniti da li su te diplome za ljekare ekvivalente našim”, izjavio je ministar Spahn u intervjuu za RTL. Za Spana je važno da se to riješi „što je prije moguće jer je Njemačkoj potrebna stručna radna snaga i da se ne provjerava samo dokumentacija, nego i njihova stručnost”.

Njemačkim bolnicama i staračkim domovima trenutno nedostaje oko 30.000 njegovatelja. Procjenjuje se da će Njemačka do 2030. godine imati 3,1 milion osoba kojima je potrebna njega, dok će se taj broj do 2050. godine povećati na četiri miliona.

Trgovina s lažnim diplomama u BiH

Kupovinom diploma u BiH se bavi i list „Die Zeit” koji navodi da je BiH 2017. godine napustilo više od 35.000 ljudi i da je riječ uglavnom o mladima koji se brinu za svoju budućnost. List navodi da je BiH četvrta u Evropi po broju nezaposlenih i da je skoro svaki peti stanovnik zemlje bez posla. „Die Zeit” navodi da njegovateljica u Sarajevu nakon trgodišnjeg školovanja u prosjeku zaradi 500 eura mjesečno i to bruto. U Njemačkoj bi prema navodima sindikata Ver.di kao početnik mjesečno zarađivala 2.635 eura (bruto iznos). „Za to mora izvršiti prekvalifikaciju, a desetine privatnih medicinskih škola u BiH se specijalizovalo za takve kurseve”, piše „Die Zeit”.

List navodi da su se neke agencije koje posreduju u zapošljavanju već suočile sa problemom kupljenih diploma. „Znamo da se u BiH mogu kupiti diplome. To je javna tajna”, kaže Andreas Deppermann iz firme Profco iz Bremena. „Mi provjeravamo sve kandidate. Godišnje imamo po dva ili tri kandidata sa lažnim diplomama. Ali taj problem možemo uspješno riješiti“. Obično kod priloženih dokumenata takvih kandidata brzo pada u oči da je prekvalifikacija trajala veoma kratko. „U tom slučaju zovemo bolnice u BiH i provjeravamo da li je kandidat kod njih zaista prošao obuku”.

Klinika Diepholz iz Donje Saske je prva koja je zbog skandala sa kupljenim diplomama u BiH poduzela protumjere. Ova klinika je prekinula ugovor sa njemačkom agencijom za posredovanje u zapošljavanju iz Bremena i najavila provjeravanje svih diploma koje imaju njegovatelji iz BiH. Trenutno nije poznato koliko njegovatelja iz BiH sa kupljenim diplomama radi u njemačkim bolnicama i staračkim domovima.

DK

The post Nijemci najavljuju provjeru diploma iz BiH appeared first on Radio Srebrenik.

Srebrenik.NETwork

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Kraljevska Desetka 2024

Intervju s jednim od organizatora “Kraljevske desetke”: Trka koja podiže ljestvicu svake godine

Edis Kavgic: Naš cilj je svake godine unaprijediti trku u svim aspektima. Ove godine smo podigli standarde i vjerujemo da je ovo bila najbolja Kraljevska desetka do sada. Ipak, već radimo na planovima za 2025. godinu kako bismo trku podigli na još viši nivo. Poruka građanima: Htjeli bismo se posebno zahvaliti svim građanima na razumijevanju u vezi s potpunom obustavom saobraćaja tokom trke. Njihova podrška je važna za uspjeh ove manifestacije. Kraljevska desetka još jednom je pokazala da je događaj koji raste iz godine u godinu, privlači sve veći broj trkača i oduševljava publiku i goste, postavljajući Srebrenik na kartu važnijih sportskih dešavanja u regiji.