Njemačka priprema planove ukoliko dođe do nestašice gasa

Njemačke zalihe ruskog plina trenutno su jako male te zbog toga ova država već počinje sa strategijom koja bi trebala funkcionisati i pomoći građanima ukoliko dođe do nestašice.

Njemački energetski regulator naveo je prioritetne oblasti koje bi imale zaštićen pristup struji ako ove zime dođe do ozbiljnih nestašica plina, od domaćinstava i bolnica do farmaceutskih kompanija i proizvođača papira.

“Proizvodi i usluge za zabavu će biti manje važni… Bazeni očigledno nisu kritični, kao ni pravljenje čokoladnih keksa. Ukoliko dođe do nestašice, prvo ćemo smanjiti industrijsku potrošnju”, rekao je Klaus Mueller, šef nadzornog tijela njemačke Federalne mrežne agencije.

Mueller kaže i da je sloboda štampe od velike važnosti u kriznim situacijama, te da smatra da će potražnja za informacijama biti velika i da će zbog toga ovaj sektor morati funkcionisati.

Njemačka je prošlog mjeseca pokrenula dva plana za hitne slučajeve nakon što je Rusija smanjila svoju isporuku preko gasovoda “Sjeverni tok 1”.

Grad Hamburg dodijelit će toplu vodu za privatna domaćinstva i tako ograničiti maksimalnu temperaturu grijanja u slučaju akutne nestašice plina.

Vlada apeluje na građane i velike kompanije da smanje potrošnju gasa i pomognu državi da tako napuni svoje kapacitete gasa do zime. Međutim, razmatraju se i nove mjere ukoliko se desi da gasa nestane.

“U slučaju akutne nestašice gasa, topla voda može biti dostupna samo u određeno doba dana u hitnim slučajevima”, rekao je senator za okoliš iz Hamburga Jens Kerstan, a prenosi list Welt am Sonntag. KLIX

Objava Njemačka priprema planove ukoliko dođe do nestašice gasa pojavila se prvi puta na Radio Srebrenik.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši?

[ Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši? Kandidat SDA Samir Muratović objavio …

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.