NOSILI HRANU BORCIMA ISPRED VLADE FBIH, PA KAŽNJENI SA 630 KM

Predstavnici Jedinstvene organizacije boraca KJKP Toplana odlučili su obići demobilisane borce koji već 24 dana protestvuju pred Federalnom vladom i uručiti im hranu i sokove koje su pripremili za njih, međutim humani gest pokušala je onemogućiti policija koja se tamo nalazi.

Dobili su čak i kaznu u vrijednosti od 630 KM. Omer Hujdur, predsjednik Jedinstvene organizacije boraca KJKP Toplana, ogorčen je postupkom policije, koja kako ističe, napisanu kaznu i od 630 KM nije čak ni lično uručila nego je poslala poštom.

- Kao jedinstvena organizacija boraca platili  smo tu kaznu, ali hoćemo da se zna da gore stoji policija Bakira Izetbegovića i unutar tih boraca koja uredno vodi evidenciju ko dolazi, ko pomaže tim ljudima. Odgovorno stojim iza toga. Imam uplatnicu da je kazna plaćena, na njoj je ime policajca koji je to potpisao. Iz policijske je uprave Centar. Sramota za ovu državu. To je samo Bakirovo djelo i ničije drugo. Hoće da pravi policijsku državu, neka je pravi u Turskoj ovdje neće moći. Ne može mene Bakir predstavljati kao Bošnjaka. On može predstavljati članove svoje stranke, a ne mene –, naglasio je Hujdur.

Dodaje da je želja njihove organizacije bila pružanje podrške borcima, te da takav postupak nisu očekivali. Kaže da im je odmah po dolasku dok su istovarali hranu prišao policajac i pitao ih šta rede, rekli su da istovaraju hranu i on je otišao.

Dežurni borac u kampu, priča Hujdur, im je rekao da se pomjere, što su oni i učinili, nakon čega ih je opkolila policija uputivši im optužbe da se kriju iza boraca. U svemu je došlo do verbalnog delikta, nakon čega je pripadniku Jedinstvene organizacije KJKP Toplana napisana novčana kazna.

(Hayat/Foto: Avaz)

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.