Tvrđava Gradina Srebrenik

Novosti iz Japana: Uskoro skeniranje knjiga brzinom listanja

Japanski istraživači razvili su novu tehnologiju uz pomoć koje skeniraju knjigu brzinom koja je potrebna čovjeku da je prelista.

Prototip superbrzog skenera, koji je u stanju skenirati knjigu u jednoj minuti, bit će napravljen za dvije godine, izjavio je za AFP voditelj istraživanja na fakultetu Informatičkih tehnologija na tokijskom univerzitetu, Yoshihiro Wantanabe.

Sistem skeniranja radi uz pomoć kamere koja snima do 500 fotografija u sekundi, tako da u 60 sekundi može snimiti 170 strana knjige.

Iskrivljenu sliku do koje dolazi zbog okretanja stranica uređaj poništava korištenjem infracrvenih zraka, tako da se fotografije elektronski "poravnavaju" da bi izgledale kao original.

"Razmišljamo o korištenju robota koji bi bili programirani da okreću strane automatski", rekao je Wantanabe.

Japanske firme ulažu u elektronske knjige, koje bi se mogle čitati na Appleovom tablet-računaru iPadu ili Amazonovom čitaču knjiga, Kindleu.

Wantanabe je rekao da se tehnologija koja snima 3D snimke i objekte koji se brzo kreću može koristiti u različitim situacijama, od robotike do industrijskog i automobilskog dizajna.

"3D sistem snimanja mogao bi se koristiti za dizajniranje udobnijeg sistema vožnje. Ako se montira na automobil, mogao bi snimiti prepreke ili udubine na putu pa bi ih moglo biti lakše zaobići. Ako se ova tehnologija ugradi u oči robota, oni bi se mogli kretati puno brže od ljudi", objasnio je Wantanabe.


Fast Tube by Casper

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.

Komentariši