Obilježen 15.maj, Dan odbrane grada: ‘U Tuzli se gradi budućnost na istini’

Na današnji dan prije 29 godina, 15. maja 1992. godine, legitimne policijske snage odbranile su Tuzlu od napada vojske Republike Srpske i novoosnovane Vojske Jugoslavije. Pripadnici Stanice javne bezbjednosti Tuzla uspjeli su odbraniti grad od agresora, a 15. maj je postao jedan od najznačajnijih datuma u historiji Tuzle i Bosne i Hercegovine. Naime, prilikom izlaska vojne kolone iz grada s vojnim naoružanjem, na raskrsnici u tuzlanskom naselju Brčanska Malta vojnici su pucali, a policajci dobili naređenje da na vatru odgovore vatrom.

U okviru obilježavanja ovog značajnog datuma, predstavnici gradske i kantonalne vlasti, boračkih, političkih i nevladinih organizacija odali  su poštovanje i položili cvijeće na spomenik poginulim braniocima na Brčanskoj Malti, kao i na spomen obilježja na Slanoj Banji.

Imamović: ‘Nama u Tuzli istina je najvažnija’

Prema riječima gradonačelnika Tuzle Jasmina Imamovića, bivši komandant kasarne  u Tuzli  potpukovnik Mile Dubajić je odgovoran za stradanja na Brčanskoj Malti jer je prekršio sva pravila kada je na sanduke sa gorivom, naoružanjem i municijom prilikom napuštanja grada stavio vojnike kojima je komandovao. ˝Ovdje se radilo o napadu na Tuzlu. Radilo se o sukobu paravojske i legalnih policijskih snaga, koje su postupile u nužnoj odbrani. Nažalost, poginulo je mnogo ljudi. Odgovoran je Mile Dubajić. Nama u Tuzli  i u BiH istina je najvažnija˝, izjavio je Imamović.

O ovom događaju na obilježavanju u Republici Srpskoj (Bijeljina) se govori na sasvim drugačiji način. ˝Onaj ko ne priznaje istinu, pravdu i sud pronosi silu i nepravdu i mislim da to treba spriječiti međunarodna zajednica, ali i domaće pravosuđe”, naglasio je Imamović.

Podsjećamo, prilikom povlačenja jedinica bivše Jugoslavenske narodne armije iz kasarne Husinska buna, koja od 27. aprila 1992. godine nije ni imala legitimitet na teritoriji Bosne i Hercegovine, došlo je do napada na pripadnike Stanice javne bezbjednosti Tuzla. Tom prilikom, iz kolone je otvorena je vatra na policajce koji su osiguravali mirno napuštanje tuzlanske teritorije. Na napad je odgovoreno vatrom. Prema podacima Fondacije Istina, Pravda, Pomirenje Tuzla, na Brčanskoj Malti poginula su tri pripadnika Stanice javne bezbjednosti Tuzla i 33 vojnika iz kolone. Svi koji su bili ranjeni, bez obzira kojoj su strani pripadali, zrbinjeni su u Univerzitetskom kliničkom centru u Tuzli, a svi zarobljeni su bez razmjene sutradan napustili Tuzlu.

Bešlagić: ‘Građani Tuzle odbranili svoje dostojanstvo’

Ratni načelnik Tuzle Selim Bešlagić kazao je da je ponosan na one koji su pokazali kako se brani dostojanstvo ljudi. ˝Ovo je značajan datum za Tuzlu kada su građani Tuzle odbranili svoje dostojanstvo, BiH i svoj grad. Odgovornost za  one koji su su poginuli na Brčanskoj Malti treba da se dokaže. Odgovornost snose oni koji su zbog svog nemara i nehata to radili. Ja znam da je podignuta optužnica protiv Mileta Dubajića. Drago mi je da smo nakon mnogo vremena ja i Meša Bajrić, kao zadnji optuženi, skinuti sa liste Interpola. Utvrđivanje krivice kroz proces treba da nastavi Tužilaštvo Bosne i Hercegovine˝, izjavio je Bešlagić i dodao da je hipoteka sa slučaja ‘Tuzlanske kolone’ skinuta kada je u pitanju Tuzla.

Altumbabić: ‘U pitanju je bila odbrana’

Bivši pripadnik II Manevarske jedinice SJB Tuzla Edin Altumbabić smatra da trebamo biti ponosni na svoj grad i sve njegove branioce. ˝Na taj događaj gledam kao na nešto sudbonosno za odbranu Grada Tuzla, šire regije, pa gotovo i Bosne i Hercegovine. U pitanju je bila odbrana. Na Brčanskoj Malti su bili zvanični pripadnici Stanice javne bezbjednosti Tuzla u svom gradu, na svome. S obzirom da je iz kolone otvorena vatra, bili smo prisiljeni da na vatru uzvratimo vatrom˝ istakao je Altumbabić.

Najpoznatiji proces u ovom slučaju bio je onaj koji je vođen pred pravosuđem Republike Srbije. Apelacioni sud u Beogradu 2016. pravosnažno je oslobodio ratnog savjetnika načelnika Stanice javne bezbjednosti (SJB) Tuzla Iliju Jurišića optužbe da je naredio napad na vojnike iz kolone. Jurišić je prethodno prvostepenom presudom Odjela za ratne zločine Višeg suda u Beogradu 2013. godine osuđen na 12 godina zatvora. U obrazloženju odluke Apelacioni sud napominje da je “dokazanost navoda iz optužnice Tužilaštva za ratne zločine ostala na razini sumnje”, te da je prvostepena presuda bila donesena na temelju pogrešno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja.Nakon ocjene i analize izvedenih dokaza, Sud je zaključio kako nije bilo neposrednih dokaza da je Jurišić izvršio krivično djelo za koje je optužen.

Danas, 29 godina poslije uspješnog odbijanja prvog napada na grad, u Tuzli se gradi budućnost na istini, časno i s poštovanjem se sjećajući  branilaca koji su položili svoj život za našu domovinu Bosnu i Hercegovinu, uz obećanje da njihovu žrtvu nećemo nikada zaboraviti i da ćemo i dalje gajiti i njegovati tradiciju antifašizma, zajedničkog života i tolerancije.

(TIP)

The post Obilježen 15.maj, Dan odbrane grada: ‘U Tuzli se gradi budućnost na istini’ appeared first on Kameleon M&M.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Fondacija Hastor potpisala ugovore s novim stipendistima učenicima s područja Srebrenika i Gradačca

Fondacija Hastor potpisala ugovore s novim stipendistima učenicima s područja Srebrenika i Gradačca U prostorijama …

Gradačac

Gradačac – susjedna općina Srebrenika

Gradačac - susjedna općina Srebrenika Općina Gradačac se nalazi na sjeveroistoku Bosne i Hercegovine, unutar …