Od danas jeftiniji lijekovi: Pojedinim će cijena biti niža i za 50 posto!

Od danas na snagu i zvanično stupa novi pravilnik o cijeni lijekova u BiH. U Agenciji za lijekove navode, da će pojedini lijekovi pojeftiniti za više od 50 posto. U banjalučkoj apoteci “Anafarm” potvrdili su za RTRS da su dobili novi cjenovnik, i da će od danas početi usaglašavanje cijena.

Novim pravilnikom, cijene nekih od najprodavanijih lijekova biće znatno niže.

“Mi koji ažurno radimo svoj posao, pripremamo se već mjesec dana za predstojeće pojeftinjenje lijekova. To se uglavnom odnsoi na lijekove proizvođača sa prostora bivše Jugoslavije koji su odobrili nivelisanje na postojeće lagere apoteka. Tako da već pacijenti imaju lijekove po nižim cijenama”, istakla je Ana Golić Jelić, rukovodilac ove apoteke.

Građani, koji su godinama čekali ovu odluku, ipak nisu u potpunosti zadovoljni. Očekivali su znatnija pojeftinjenja. Kažu, cijene lijekova i nakon pojeftinjenja, biće znatno veće u odnosu na Srbiju.

Farmaceutska industrija do sada je sama diktirala cijene lijekova u BiH.

Po ugledu na zemlje u okuženju, maksimalne veleprodajne cijene lijekova sada su određene novim Pravilnikom.

“Maloprodajna marža je ona marža koju zaračunavaju apoteke i koja se dodaje na veleprodajnu cijenu lijeka. Ona je diktirana od strane jednog i drugog entiteta, u Republici Srspkoj se kreće u rasponu od 0 do 20% u FBIH od 0 do 25%””, kaže Biljana Tubić, pomoćnik direktora Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH.

Smanjenjem cijena lijekova olakšanje će osjetiti i Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske.

Troškovi za lijekove koje oni finansiraju trebalo bi da budu manji za oko osam odsto.

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.