U organizaciji općine Lukavac, Oružanih snaga BiH i Sportskog ribolovnog društva „Smuđ“, danas je održana velika akcija čišćenja grada pod nazivom „Volim Lukavac“, a u kojoj su, pored organizatora, učešće uzeli mnogobrojni volonteri, članovi udruženja mladih i srednjoškolci sa područja ove općine.
-Ovo je istinski praznik volonterizma i dobre najmjere. Riječ je o proljetnoj akciji čišćenja grada koja se održava pred lukavački sajam turizma i ekologije „List“ i ovo je ujedno i prilika da se upoznamo, da vojska pruži ruku narodu i da pokažu da su tu zbog naroda,a ja im se zahvaljujem što su dali svoj doprinos da naš grad bude čišći i ljepši, kazao je načelnik općine Lukavac, Edin Delić.
Prema riječima brigadnog generala dr. Kenana Dautovića, komadanta Pete pješadijske brigade OS BiH, današnjoj akciji se pridružilo se oko 60 pripadnika ove brigade, a radi se o nastavaku akivnosti koje vojska sprovodi u saradnji sa općinama Tuzlanskog kantona.
-To je nastavak aktivnosti koji smo mi započeli prije dvije sedmice u Živinicama i jako se radujemo što obilazimo općine TK, jer smatramo da je ovo odlična prilika da se vojska pojavi među narodom i da na taj način potvrdi svoju društvenu korist, poručio je general Dautović.
Po završetku akcije za sve učesnike upriličen je zajednički ručak i druženje.
OznakeGradska hronika Komsiluk lukavac srebrenik
Također provjerite
Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika
Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.
Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije
Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.