Održana PRESS konferencija na temu: “Vodosnabdijevanje i stanje izvorišta na području Grada Srebrenika”.

Gradonačelnik Srebrenika Adnan Bjelić jučer je upriličio PRESS konferenciji na temu: “Vodosnabdijevanje i stanje izvorišta na području Grada Srebrenika”. Ovom prilikom javnost je upoznata sa trenutnim stanjem na izvorištima, razlozima redukcija, projektima kojima se nastoji riješiti problem nedostatka vode na širem gradskom području, zlonamjernim pojedincima koji zloupotrebljavaju tešku situaciju i šire dezinformacije i smutnju itd. Također, prisutni na ovoj press konferenciji bili su i odgovorni iz JP Vodovod i kanalizacija Srebrenik i Profesionalne vatrogasne jedinice. Istaknuto je da je trenutna proizvodnja vode oko 35 litara u sekundi, a potrošnja oko 50 litara u sekundi. Ova potrošnja je uzrokovana visokim temperaturama ali neodgovornim korištenjem, kao i povećanim brojem stanovništva koje boravi u Srebreniku. Ovogodišnja suša je nezapamćena i nivo podzemnih voda je u kontinuiranom padu. Pored redukcije kojom se pokušava održavati sistem, angažovane su i cisterne profesionalne vatrogasne jedinice koje svakodnevno dostavljaju vodu na najugoženija područja. Također radnici daju sve od sebe kako bi se obezbijedila voda za napajanje stoke. Redukcije su se morale uvesti kako bi se spasio sistem i kako bi se ostvarile uštede i napunili rezervoari kako bi stanovništvo u toku dana imalo isporuku vode. Također predstavljeno je i nekoliko projekata koji su su započeti s ciljem upajanja u sistem novih količina voda, prije svega upajanje izvorišta Krč i bunara B5, a također predstavljeni su i zaključci koji će biti predloženi Gradskom vijeću, a sve u cilju prevazilaženja teške situacije na cijelom gradskom području.

 

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.