Održana sjednica Organizacionog odbora “Otvorenog grada umjetnosti” u Srebreniku

Danas je u kabinetu načelnika općine Srebrenik Nihada Omerovića održana sjednica Organizacionog odobra “Otvorenog grada umjetnosti” u Srebreniku, na kojoj je usvojen Program ovogodišnjneg OGUS-a. Sjednicom je predsjedavao predsjednik Organizacionog odbora Nihad Omerović, a u sastavu Organizacionog odbora su i Ministar obrazovanja TK Zlatan Muratović, minister finasija u Vladi TK Jakub Suljkanović, predstavnik Turističke zajednice TK Mato Jurić, predsjedavajući OV Srebrenik Ibrahim Zukić, šef Općinske službe za boračko-invalidsku zaštitu i društvene djelatnosti Muhamed Jašarević, direktor JU Centar za kulturu i informisanje Mirza Ibrišimović, zamjenik predsjedavajućeg OV Srebrenik Edis Kavgić i savjetnik općinskog načelnika Adnan Bijelić.

U skladu s danas usvojenim programom, svečano otvaranje ove kulturne manifestacije održat će se u subotu, 19. avgusta u Starom gradu u Gornjem Srebreniku, a u sklopu svečanog otvaranja priredit će se i bogat kulturni program u kojem će učestvovati i poznait bh. glumac Josip Pejaković. U period od 19. do 25. avgusta, u sklopu ove kulturne manifestacije, na platou ispred Starog grada i na ljetnoj pozornici ispred Doma kulture u Srebreniku održat će se i niz promocija knjiga, koncerata, smotri folklore i drugih kulturnih događaja.

Pored niza raznovrsnih kulturnih sadržaja, u sklopu ovogodišnjeg OGUS-a, u Srebreniku će boraviti i desetak likovnih umjetnika iz BiH i inostranstva koji će pod zidinama Starog grada stvarati umjetnička djela kojima će obogatiti fundus Galerije “Otvorenog grada umjetnosti”. Ova kulturna manifestacija ima tradiciju od četiri decenije, a zahvaljujući “Otvorenom gradu umjetnosti” Srebrenik u drugoj polovini avgusta postaje centar kulturnih dešavanja na području Tuzlanskog kantona.

Srebrenik.NETwork

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.