Tvrđava Gradina Srebrenik

Oko 4.200 državnih službenika stupilo u dvosatni štrajk

Službenici i namještenici u Federaciji BiH, njih oko 4.200 od ukupno 7 200, počeli su danas štrajk upozorenja zbog odluke federalne Vlade da se kroz budžet smanje plate za 4,5 posto, potvrdio je Srni predsjednik Štrajkačkog odbora Sindikata državnih službenika i namještenika Federacije BiH Vjekoslav Tomas.

Tomas je dodao da je danas počela dvosatna obustava rada, te da će štrajk upozorenja trajati sedam dana u prostorijama u kojima rade zaposleni u federalnim organima uprave.

On je rekao da će sutra u 12.00 sati u Sarajevu biti održan sastanak predstavnika federalne Vlade sa predstavnicima štrajkača.

Samostalni sindikat državnih službenika i namještenika u FBiH ranije je donio odluku o početku generalnog štrajka, jer je federalna Vlada kroz budžet smanjila plate za 4,5 posto, odnosno osnovicu sa 330 na 315 KM.

Prema njegovim riječima, sa ovim problemima suočeni su i zaposleni u kantonima i opštinama u Federaciji BiH.

Tomas je napomenuo da je ovaj sindikat već reagovao na zahtjeve za smanjenje troškova, nakon što je smanjen topli obrok sa 16 na osam KM, dnevnice sa 50 na 25 KM, ali je i dalje prisutna tendencija urušavanja socijalno-ekonomskih prava radnika.

''Mi smo svjesni teške ekonomske situacije i u Federaciji i u BiH, ali ne možemo zapostaviti ni naša prava'', naveo je Tomas.

On smatra da bi Vlada FBiH trebalo da štedi i na naknadama brojnim savjetnicima u federalnoj Vladi, enormnim putnim troškovima, troškovima za gorivo i održavanje službenih automobila, naknadama za članove raznih komisija koje često izlaze izvan zakonskih okvira.

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.

Komentariši