Tvrđava Gradina Srebrenik

Osnovano Vijeće mladih naše opštine

srebrenik 2 U okviru projekta Institucionalni dijalog između mladih i vlasti kroz osnivanje Vijeća mladih, 22. 02.2013. godine održana je Osnivačka skupština Vijeća mladih općine Srebrenik  u prostorijama Doma kulture ( plava sala ) u Srebreniku .

Na Osnivačkoj skupštini prisustovali su delegati sljedećih omladinskih organizacija:

  • Omladinski pokret Rebus Srebrenik
  • UM Ljiljan Lisovići
  • UM Zefir Srebrenik

Do izbora Predsjednika skupštine Vijeća mladih općine Srebrenik Osnivačku skupštinu vodio je regionalni saradnik na projektu Mirel Bijedić (Institut za razvoj mladih KULT).

Za predsjednicu Upravnog odbora, a samim tim i predsjednicu Vijeća mladih općine Srebrenik izabrana je Alma Muratović (OP REBUS). Također su izabrani članovi te predsjednik Nadzornog odbora (Selma Šiljić- UM Zefir), kao i predsjednik skupštine Vijeća mladih, Elvedin Zukić (UM Ljiljan) . Usvojen je Statut Vijeća mladih općine Srebrenik kao i drugi potrebni dokumenti.

Projekt nastoji uspostaviti vijeća mladih ( predviđena čl. 37. Zakon o mladima FBiH ) kako bi mogli sudjelovati u svim procesima donošenja odluka za mlade, na svim razinama vlasti. Vijeće mladih jeste krovna omladinska organizacija formirana na dobrovoljnoj osnovi nekoliko udruženja koja zastupa interese mladih i uspostavlja institucionalni dijalog između mladih i vlasti. 

Projekt se provodi u saradnji s Demokratskom organizacijom mladih Velika Kladuša, PRONIJEM Brčko, Omladinskim savjetom Vlasenica, KULTOM Gradačac,  te Institutom za razvoj mladih KULT. Ovaj projekt je podržala Evropska unija.

Više informacija o projektnim aktivnostima možete pronaći na www.mladi.org.

srebrenik 4

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.

Komentariši