U sklopu obilježavanja 680 godina Povelje bosanskog Bana Stjepana II Kotromanića, večeras je, u Plavoj sali Doma kulture u Srebreniku, otvorena izložba fotografija religijskih i sakralnih eksponata vjera u Bosni i Hercegovini, čiji je autor don Ivan Ravlić, župnik u Posavskoj Mahali kod Odžaka. Na početku izložbe prisutnima se obratio autor izložbe don Ivan Ravlić, koji je istakao: -„Ideja o izložbi sakralnih i religioznih eksponata vjera na teritoriji BiH dugo je sazrijevala u meni. Ova izložba je prvi put postavljena 2008. g. u Sarajevu. Izložba je trajala punih mjesec dana, a svakog su je dana posjećivali učenici nekoliko škola, dnevno je bilo i do 10.000 posjetilaca. Na izložbi koja je dosad obišla mnoga mjesta u BiH i Hrvatskoj moglo se pogledati oko 300 vjerskih eksponata i isto toliko fotografija katoličkih, pravoslavnih, islamskih i židovskih sakralnih objekata u BiH i prva je ove vrste ikad otvorena u BiH. Na osnovu iskustava ove izložbe 2008. g. izdat je i katalog vjera »Sakralni i religiozni eksponati vjera na teritoriju BiH«, u kojem se nalazi po 150 fotografija svake 4 vjere i vjerske zajednice. Ovo je izložba dijaloga i ekumenizma, a moramo priznati da je toga danas malo i svi mi trebali bi na tome više poraditi. Na kraju, generalni cilj izložbe je povezati i ujediniti narode u njihovoj kulturnoj raznolikosti“. Izložbu je otvorio općinski načelnik Sanel Buljubašić, koji je istakao da je počašćen posjetom jednog ovakvog čovjeka i vjerskog službenika, koji ovom izložbom jasno poručuje da se u BiH može živjeti „jedan uz drugog a ne jedan pored drugog“ te da je ovo lijepa prilika da naši građani, a posebno učenici, kroz eksponate sa izložbe upoznaju druge i drugačije, ali i da cijene i poštuju svoje.
Također provjerite
Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika
Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.
Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije
Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.