Pandemija je povećala tjeskobu i mentalne probleme bh. građana

Pandemija koronavirusa napravila je puno problema u raznim aspektima i sferama svakodnevnog života građana BiH, a posebno se odrazila na njihovo mentalno zdravlje tako da sve veći broj građana taži stručnu pomoć.

BiH je zemlja koja nema sređenu statistiku ili pristup brojkama pa tako ni o broju mentalno oboljelih, kaže za Fenu dr. sc. Marko Romić, specijalist traumatske psihologije, no po njegovom mišljenju, pandemija je itekako utjecala na već ionako izražene tjeskobe i probleme koje građani BiH imaju i podigla ih na višu razinu.

– Pandemija koronavirusa značajno je utjecala na mentalno zdravlje svih slojeva društva. Od onih koji svakodnevno traže pomoć čini se da je najveći broj radno sposobnih, odnosno osoba od 30 do 50 godina starosti, iza njih slijede oni od 18 godina do 30, a nakon njih starija populacija i mlađi – kazao je dr. Romić.

Po njegovim riječima, vrlo širok je dijapazon zbog čega se ljudi javljaju psihologu, ali uglavnom je riječ o anksioznoj simptomatologiji s izraženim paničnim napadima i strahovima za svoj život, za živote bližnjih, te za egzistenciju svoju i obitelji, do raznih depresivnih epizoda budući su kući pa im je onemogućen rad i privređivanje, normalno obrazovanje, komunikacija s drugim ljudima itd.

– U većini, svi oni imaju sličnu simptomatologiju, s učestalim osjećajima nedostatka zraka, gušenja, probavnim problemima, osjećajem odbačenosti, manjku energije i slično – pojašnjava Romić, ocjenjujući kako se ne može ni očekivati da čovjek bude ravnodušan u okolnostima kada ostane bez posla i kada mu je ugrožena egzistencija.

Objava Pandemija je povećala tjeskobu i mentalne probleme bh. građana pojavila se prvi puta na Radio Srebrenik.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Kraljevska Desetka 2024

Intervju s jednim od organizatora “Kraljevske desetke”: Trka koja podiže ljestvicu svake godine

Edis Kavgic: Naš cilj je svake godine unaprijediti trku u svim aspektima. Ove godine smo podigli standarde i vjerujemo da je ovo bila najbolja Kraljevska desetka do sada. Ipak, već radimo na planovima za 2025. godinu kako bismo trku podigli na još viši nivo. Poruka građanima: Htjeli bismo se posebno zahvaliti svim građanima na razumijevanju u vezi s potpunom obustavom saobraćaja tokom trke. Njihova podrška je važna za uspjeh ove manifestacije. Kraljevska desetka još jednom je pokazala da je događaj koji raste iz godine u godinu, privlači sve veći broj trkača i oduševljava publiku i goste, postavljajući Srebrenik na kartu važnijih sportskih dešavanja u regiji.