Pandemija nije zaustavila odlazak građana iz BiH: Blizu 450.000 se nalazi u EU

Federalno ministarstvo rada Austrije objavilo je interaktivnu mapu na kojoj je prikazan broj stranih državljana koji su iz drugih, ali i zemalja Balkana stigli na ovo područje.

Podaci su izneseni i za Bosnu i Hercegovinu gdje je navedeno kako se mijenjala demografska slika Austrije, tačnije, koliko je stanovnika iz naše države naselio ovo područje u periodu od 2001. do 2020. godine.

Shodno tome, na mapi su prikazani procenti, odnosno, koliko je našeg stanovništva u postocima činilo populaciju Austrije u periodu od 19 godina.

Iako je u 2002. godini čak 14,3 posto bh. državljana činilo ukupno stanovništvo Austrije, dok je taj broj opao 2015., kada je registrovano 7,4 posto naših građana te se taj trend nastavio pa je tako prošle godine na ovom području bilo 6,3 posto naših stanovnika. Međutim, uprkos zabilježenom smanjenju, može se reći da čak ni pandemija nije zaustavila građane BiH da napuštaju svoju državu.

Vraćajući se na podatke s početka teksta da podaci iz 2019. godine govore da skoro 450.000 bh. državljanja boravi u zemljama EU, može se reći da to potvrđuju i statistički podaci istraživačke publikacije Utjecaj pandemije COVID-19 na migracije stanovništva u Bosni i Hercegovini, koju su radili Faruk Hadžić, Admir Čavalić i Damir Bećirović. Publikacija je objavljena i prezentirana na Međunarodnoj naučno-stručnoj konferenciji pod nazivom “Gastarbajterska iseljenička poema – od stvarnosti do romantizma”, koja je održana na Hrvatskom katoličkom univerzitetu u Zagrebu.

Bosna i Hercegovina je također treća na svijetu po broju medicinskih radnika koji su u proteklih pet godina otišli u Njemačku. Broj odlazaka medicinara iz BiH nastavljen je i čak se povećao tokom pandemije.

IZVOR:N1

Objava Pandemija nije zaustavila odlazak građana iz BiH: Blizu 450.000 se nalazi u EU pojavila se prvi puta na Radio Srebrenik.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Kraljevska Desetka 2024

Intervju s jednim od organizatora “Kraljevske desetke”: Trka koja podiže ljestvicu svake godine

Edis Kavgic: Naš cilj je svake godine unaprijediti trku u svim aspektima. Ove godine smo podigli standarde i vjerujemo da je ovo bila najbolja Kraljevska desetka do sada. Ipak, već radimo na planovima za 2025. godinu kako bismo trku podigli na još viši nivo. Poruka građanima: Htjeli bismo se posebno zahvaliti svim građanima na razumijevanju u vezi s potpunom obustavom saobraćaja tokom trke. Njihova podrška je važna za uspjeh ove manifestacije. Kraljevska desetka još jednom je pokazala da je događaj koji raste iz godine u godinu, privlači sve veći broj trkača i oduševljava publiku i goste, postavljajući Srebrenik na kartu važnijih sportskih dešavanja u regiji.