Neboder Srebrenik

PETICIJA GRAĐANA SREBRENIKA PROTIV IZGRADNJE KULE OD 10 SPRATOVA NA MJESTU BIVŠEG MERKURA

O problemu prevelike zgrade koja se planira na području gdje je nekada bila prodavnica Merkur smo pisali ovdje:

Grupa građana je pokrenula peticiju protiv izgradnje ovakve zgrade, citiram:

Mi potpisani se najoštrije protivimo izgradnji kule od 10 spratova (stambeno-poslovna zgrada „Merkur“) u najstrožijem centru grada na trgu Alije Izetbegovića u Srebreniku iz razloga što bi taj objekat potpuno zasjenio sve okolne zgrade i građanima uskratio životni i radni prostor koji su do sada imali a istovremeno bi narušio stacionarni saobraćaj u cijelom gradu, jer je nemoguće obezbjediti dovoljan broj parking mjesta kada se zna da na području gradskog centra već nedostaje preko 800 parking mjesta.

Molimo vas da ovu peticiju najozbiljnije shvatite i ograničite gabarite i spratnost budućeg objekta tako da ni na koji način ne odudara od svih ostalih okolnih objekata, te da se ne desi kao kod izmjene plana 2015 god. da se vrše samovoljne i nelegalne promjene koje predstavljaju krivično djelo zloupotrebe ovlasti jer će se pojedinačna mišljenja učesnika u izmjeni plana staviti pod lupu javnosti.
Znajte da ćemo se za svoja ugrožena ljudska prava boriti svim dozvoljenim sredstvima uključujući i medijsku kampanju protiv izgradnje ovakvog objekta, te građanskim neposluhom i bojkotom izgradnje.

Rezultati peticije će biti dati na uvid:

  1. GRADSKO VIJEĆE SREBRENIK
  2. ŠEFOVI KLUBOVA POLITIČKIH STRANAKA
  3. GRADONAČELNIK
  4. SLUŽBA ZA PROSTORNO UREĐENJE I ZAŠTITU OKOLICE

Peticiju možete pročitati i potpisati ovdje:

https://www.onlinepeticija.com/peticija_graana_srebrenika_protiv_izgradnje_kule_od_10_spratova_na_mjestu_biveg_merkura

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.