Počelo suđenje vatikanskom kardinalu zbog malverzacija vrijednih 350 miliona eura

Rimokatoličkom kardinalu, koji je nekada bio blizak saradnik pape Franje, počelo je suđenje u Vatikanu, zbog zloupotrebe crkvenih sredstava prilikom kupovine ruševne nekretnine u Londonu.

Kardinal Angelo Becciu (73) najviše je poziciorani sveštenik u moderno doba kome se sudi za navodni finansijski kriminal.

On se tereti da je potrošio 350 miliona eura crkvenog novca za kupovinu nekretnine u Čelsiju, koja je samo donosila gubitke.

Becciu je odbacio svaku krivicu.

Papa je otpustio kardinala Becciua u septembru, nakon informacija o finansijskim malverzacijama, javlja BBC.

Tokom dvogodišnje istrage utvrđeno je da je Vatikan izgubio milione eura, uključujući donacije vjernika, nakon što je 2014. kupio nekadašnje skladište robne kuće „Harods“ u aveniji Sloun u Čelsiju. Kardinal je ranije bio zadužen za donacije u sekretarijatu koji rukovodi sredstvima Vatikana.

Optužbe protiv njega uključuju navodno usmjeravanje novca u preduzeća koja vode njegova braća na rodnoj Sardiniji.

Još devet optuženih tereti se za iznudu, pronevjeru, pranje novca i zloupotrebu položaja.

Posebna sudnica nalazi se u Muzeju Vatikana – ne u uobičajenom sudu, jer se zahtijeva više prostora zbog pravila držanja distance usljed pandemije virusa korona.

Očekuje se da će suđenje trajati mjesecima. Među ostalih devet optuženih su švajcarski advokat Rene Brulhart koji je nekada vodio finansijsko regulatorno tijelo Vatikana i njegov bivši zamjenik Tomasso di Ruzza, monsignor Mauro Carlino koji je bio privatni sekretar Becciua, te bivši investicioni menadžer Vatikana Enrico Crasso i Cecilia Marogna koja je kupovala luksuznu robu sredstvima koje je odobrio kardinal radi obavještajnih radnji Vatikana.

Izvor: Rs.n1info.com

The post Počelo suđenje vatikanskom kardinalu zbog malverzacija vrijednih 350 miliona eura appeared first on Kameleon M&M.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.