Početak projekta EMPOWER – Osnaživanje organizacija civilnog društva u socijalnom uključivanju osoba s invaliditetom

Zahvaljujući podršci Europske unije, Caritas BiH zajedno s partnerima provodi projekat ‘EMPOWER’ koji ima za cilj podržati socijalno uključivanje osoba s invaliditetom.

Organizacije civilnog društva iz Bihaća, Tuzle, Travnika, Mostara, Trebinja, Banja Luke i Sarajeva koje rade na socijalnom uključivanju osoba s invaliditetom će tijekom projekta dobiti podršku koja uključuje treninge i studijske posjete, te će se formirati lokalne i nacionalne radne grupe kako bi se unaprijedio dijalog organizacija civilnog društva i državnih institucija. Dodatno, s ciljem podrške osobama s invaliditetom kao krajnjim korisnicima, kroz projekt će se osigurati program dodjele bespovratnih sredstava za inicijative osmišljene na području socijalnog poduzetništva i / ili socijalnih inovacija i usluga u zajednici.

Prva Info sesija projekta održana je 24. juna u Tuzli uz prisustvo predstavnika državnik institucija, nevladinih organizacija, udruga osoba s invaliditetom i predstavnika partnerskih organizacija. Nazočnima je projekt EMPOWER i njegove ciljeve predstavila gđa Ivona Vidačković, voditeljica projekta. Projektne aktivnosti te mogućnosti koje projekt nudi organizacijama civilnog društva koje rade s osobama s invaliditetom prezentirao je gosp. Bojan Šošić, partner projekta iz organizacije TK Fenix iz Tuzle. Na koncu susreta, sudionici Info sesije su imali priliku podijeliti iskustva i dati prijedloge koji bi mogli doprinijeti realizaciji projekta.

“Organizacijama osoba sa invaliditetom u cijeloj Bosni i Hercegovini je neophodna podrška u jačanju kapaciteta, a naročito se ovo odnosi na organizacije koje djeluju na lokalnom nivou. Projekat koji realizuje Caritas BIH sa partnerskim organizacijama, a podržava Evropska Unija će doprinijeti promjenama u kvalitetu djelovanja organizacija osoba sa invaliditetom jer će ih povezati sa ključnim donosiocima odluka od interesa za osobe sa invaliditetom i institucijama odgovornim za ostvarivanje prava i pružanje podrške pojedinkama i pojedincima sa invaliditetom svih dobnih skupina. Projekat će također, biti prilika za koordiniranje aktivnosti različitih aktera zainteresovanih za pitanja od interesa za osobe sa invaliditetom. Nikako ne mogu, a da ne pomenem značaj podrške lokalnim inicijativama koje će u okviru projekta predložiti i realizirati organizacije osoba sa invaliditetom. Vjerujem da će sve navedeno u konačnici doprinijeti poboljšanju kvalitete života i uključenosti osoba sa invaliditetom u BH društvo.“, rekao je Suvad Zahirović, izvršni direktor I. C. Lotos iz Tuzle.

Osim u Tuzli, Info sesije će biti održane u još šest gradova: Travniku, Sarajevu, Mostaru, Trebinju, Banjaluci i Bihaću.

Projekt EMPOWER sprovodi Caritas Bosne i Hercegovine, zajedno s partnerima: Udrugom roditelja i djece s posebnim potrebama Vedri osmijeh iz Mostara, Udruženjem za uzajamnu pomoć u duševnoj nevolji TK Fenix iz Tuzle, Udrugom ProReha iz Sarajeva i Savezom slijepih Republike Srpske. Ukupna vrijednost projekta je oko 421 560 eura, od čega je Europska unija osigurala 378 000 eura bespovratnih sredstava. Projekt će trajati 36 mjeseci, do 31.01.2024. godine, a sprovodit će se na području Bihaća, Tuzle, Travnika, Mostara, Trebinja, Banja Luke i Sarajeva.

The post Početak projekta EMPOWER – Osnaživanje organizacija civilnog društva u socijalnom uključivanju osoba s invaliditetom appeared first on Kameleon M&M.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.