Pojačane inspekcijske aktivnosti u FBIH

inspekcija-041416

Federalna uprava za inspekcijske poslove je u periodu od 03.10.2016. do 14.11.2016. godine, a u pogledu vršenja pojačanih inspekcijskih nadzora u unutrašnjoj kontroli na teritoriji Federacije BiH, ostvarila sljedeće rezultate:

izvršeno je 3900 inspekcijskih nadzora i 96 kontrolnih nadzora te je sačinjeno 2667 zapisnika.
Izdato je 1508 prekršajnih naloga u ukupnom iznosu od 2.228.920,00 KM a naplaćen je iznos od ukupno 482.897,31 KM na ime naknada za vode, šume, ceste i zrak.

Izrečena je ukupno 341 upravna mjera, izdato je 285 rješenja o otklanjanju nedostataka;
te je izrečeno 56 mjera privremene zabrane rada.

Od 1190 kontrolisanih privrednih subjekata u pogledu primjene Zakona o fiskalnim sistemima, konstatovano je da svi subjekti nadzora posjeduju fiskalni uređaj. 258 subjekata nadzora nije izdavalo fiskalne račune za prodate robe i izvršene usluge.

Od 3602 kontrolisana radnika, zatečeno je 163 radnika „nacrno“.

„ Koristimo priliku da ponovo pozovemo sve privredne subjekte nadzora u Federaciji BiH da preispitaju svoje poslovanje i blagovremeno ga uvedu u zakonske okvire, a kako ne bi bili predmet represivnih inspekcijskih mjera, odnosno finansijskog sankcionisanja.Također, napominjemo da će pojačane inspekcijske aktivnosti biti nastavljene u kontinuitetu.“, ističu iz Federalne uprave za inspekcijske poslove.

 

Srebrenik.NETwork

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.