Poljoprivrednici u TK bez poticaja, a hrana sve skuplja

Farmeri u Tuzlanskom kantonu pozivaju vlasti na hitnu reakciju, kako bi im pomogli da obave proljetnu sjetvu i održe svoje farme. Poremećaj na svjetskom tržištu u drugoj polovini prošle godine, a posebno rat u Ukrajini, višestruko su poskupjeli poljoprivredne inpute – đubriva, sjemena i gorivo, pa farmeri strahuju da neće moći obaviti proljetnu sjetvu. Posljedice po bh. poljoprivredu bi zbog ovoga mogle biti pogubne.
 
Farmeri su iscrpljeni i ogorčeni zbog izostanka pravovremne reakcije vlasti na njihove zahtjeve, prije svega zbog kašnjenja isplata poticaja za zadnji kvartal prošle godine. Bez podrške vlasti, sjetva neće biti moguća.
“Vlada kao vlada je trebala sad da nam obezbijedi taj plavi dizel, da zaustavi divljanje cijene gnojiva, đubriva. Oni su trebali već da krenu u nabavku tog jer mi ne znamo sad trenutno ni kolike su zalihe mineralnih đubriva a znamo i sami da bez mineralnih đubriva ne može ni postojati proizvodnja što se tiče žitarica”, kazao je predsjednik Grupacije mljekara TK Eldin Glibanović.
Rat u Ukraniji teško će pogoditi lance snabdijevanja bh. tržišta potrebnim poljoprivrednim repromaterijalima, upozoravaju poljoprivredni stručnjaci i apeluju na vlasti da brzo reaguju.
“Mi smo ovdje na našem tržištu većinu đubriva imali ruske proizvodnje, međutim, sada ni to više nemamo. Koliko smo mi uspjeli da uvučemo tih đubriva u BiH, za sada nemamo tu informaciju, niti kolike su nam potrebe. Ono što bi trebalo ministarstva da urade, prije svega federalno i kantonalna ministarstva, a takođe i lokalne zajednice, da se uključe u nabavku dovoljnih količina mineralnih đubriva i da konačno poljoprivrednici dobiju regresirano gorivo za proljetnu sjetvu”, napominje Suad Selimović iz Privredne komore TK.
U kantonalnoj Vladi najavljuju da će brzo isplatii zaostale poticaje iz prošle godine te da će rebalansom budžeta povećati izdvajanja za poljoprivredu sa 9,2 na 10 miliona KM.
“Za ponedjeljak je planiran sastanak u federalnom Ministarstvu poljoprivrede gdje će biti razmatrano i konkretne mjere od strane federalnog Ministarstva radi ublažavanja efekata divljanja cijena mineralnih đubriva, sjemenskog materijala i goriva”, kaže ministar poljoprivrede u Vladi TK Edin Begić.
Poljoprivrednici poručuju vlastima da krajnje ozbiljno shvate trenutno situaciju i da, poput suočavanja sa pandemijom koronavirusa, formiraju krizne štabove koji bi koordinirali aktivnosti između federalnih, kantonalnih i lokalnih vlasti.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Kraljevska Desetka 2024

Intervju s jednim od organizatora “Kraljevske desetke”: Trka koja podiže ljestvicu svake godine

Edis Kavgic: Naš cilj je svake godine unaprijediti trku u svim aspektima. Ove godine smo podigli standarde i vjerujemo da je ovo bila najbolja Kraljevska desetka do sada. Ipak, već radimo na planovima za 2025. godinu kako bismo trku podigli na još viši nivo. Poruka građanima: Htjeli bismo se posebno zahvaliti svim građanima na razumijevanju u vezi s potpunom obustavom saobraćaja tokom trke. Njihova podrška je važna za uspjeh ove manifestacije. Kraljevska desetka još jednom je pokazala da je događaj koji raste iz godine u godinu, privlači sve veći broj trkača i oduševljava publiku i goste, postavljajući Srebrenik na kartu važnijih sportskih dešavanja u regiji.