Poruka ReSTART-a visokom predstavniku: Sastanak uživo ili nikako

Članovi neformalne grupe građana ReSTART BiH poručili su danas visokom predstavniku Cristianu Schmidtu da se ranije dogovoreni sastanak mora održati samo onako kako je i dogovoreno, uživo u zgradi Ureda visokog predstavnika (OHR) ili nikako.

Predstavnica ReSTART-a Hasna Ljubović podsjetila je da su na protestima održanim 10. januara prihvatili da sačekaju sedam dana na razgovor s visokim predstavnikom. Na sastanku, dodala je, visoki predstavnik im je trebao ponuditi odgovore šta će i kada poduzeti u vezi sa osam njihovih zahtjeva.

“Dogovor je bio da se sastanak održi danas. Međutim, u petak, 14. januara su nam javili iz OHR-a da neće biti sastanka uživo, zbog epidemioloških mjera. Ponudili su nam online sastanak”, kazala je Ljubović.

Ona ističe da su organizirali anketu među građanima te utvrdili da sastanak mora biti održan uživo.

Podsjetila je na osam zahtjeva upućenih visokom predstavniku, među kojima su odlučne mjere UN-a, NATO-a i Evropske unije u očuvanju mira i stabilnosti na zapadnom Balkanu, implementacija presuda Evropskog suda za ljudska prava i obustavljanje svih pregovora koji imaju za cilj očuvanje postojećeg stanja u Bosni i Hercegovini i produbljivanje višedecenijske diskriminacije i vladavine etnokratije, osiguravanje elektronskog glasanja na narednim izborima te bezuvjetna primjenu odredbi o zabrani negiranja genocida i eliminiranju efekata genocida.

Ljubović je rekla kako građani također zahtijevaju od PIC-a da daju bezrezervnu podršku visokom predstavniku za korištenje bonskih ovlasti u Bosni i Hercegovini, za potpunu vladavinu prava, zatim da visoki predstavnik odmah naloži prekid blokade držanih institucija te da odmah poništi sve odluke Narodne skupštine Republike Srpske o povratu nadležnosti.

The post Poruka ReSTART-a visokom predstavniku: Sastanak uživo ili nikako appeared first on Kameleon M&M.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.