Postignut sporazum, rudari se vraćaju u rudnike

Vlada FBiH postigla je sporazum sa Sindikatom radnika rudnika u FBiH na osnovu koga bi rudari večeras trebalo da prestanu sa radničkom neposlušnošću i vrate se u rudnike.

Sporazumom je dogovorena smjena direktora rudnika “Kreka” Huseina Trunića, a uvaženi su i zahtjevi rudara koji se tiču isplate dnevnica za vrijeme trajanja protesta, te uvezivanja radnog staža s ciljem penzionisanja.

Јedini zahtjev rudara koji nije ispunjen je ostavka direktora “Elektroprivrede” Admira Andelije.

Sindikat radnika rudnika nije u potpunosti zadovoljan dogovorom pošto nisu prihvaćeni svi zahtjevi, dok federalni ministar energije, rudarstva i industrije Nermin Džindić smatra da je ovim spašen energetski sektor.

Јednom od tačaka postignutog dogovora Elektroprivreda se obavezuje da će najkasnije do 3. decembra tražiti od Vlade FBiH saglasnost za izmjenu cijene uglja koju Elektroprivredi isporučuju rudnici u sastavu koncerna.

Prema ovome, isporučeni ugalj bi u 2022. godini bio plaćan 20 odsto skuplje nego sada.

– Sredstva dobijena povećanjem cijene uglja koristila bi se isključivo za izmirenje tekućih i zaostalih obaveza rudnika – predviđeno je sporazumom.

Direktor Elektroprivrede Admir Andelija rekao je da za sada neće biti povećanja cijena struje za domaćinstva i da mu je žao što je došlo do toga da se sa rudarima “razgovara preko nišana”, te da se to u budućnosti neće dešavati.

Sporazumom su se Elektroprivreda i rudnici uglja u sastavu ovog koncerna obavezali da najkasnije do 31. maja sljedeće godine urade plan i program uvezivanja radnog staža svim radnicima rudnika koji su u sastavu koncerna.

Sindikati i Elektroprivreda obavezali su se i na primjenu važećeg Kolektivnog ugovora o pravima i obavezama poslodavaca i radnika u oblasti rudarstva u FBiH i važećih pravilnika o radu u svim rudnicima uglja u sastavu koncerna.

Do 30. aprila Elektroprivreda i Sindikat treba da usaglase jedinstven pravilnik o radu i pravilnik o radnom učinku i vrednovanju otežanih uslova rada za sve rudnike u sastavu koncerna, koji bi bio primjenjivan od 1. maja.

Uprave rudnika uglja u sastavu koncerna “Elektroprivrede” mjeru “prekid rada” u rudnicima uglja u sastavu koncerna primjenjivače isključivo u skladu sa Zakonom o radu FBiH, a što će detaljnije biti definisano kolektivnim ugovorom koji će se primijenjivati od 1. maja.

Izvor: 6yka.com

The post Postignut sporazum, rudari se vraćaju u rudnike appeared first on Kameleon M&M.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.