Potpisan Sporazum o realizaciji Programa sufinansiranja zapošljavanja djece šehida i poginulih boraca

Direktorica Federalnog zavoda za zapošljavanje, Helena Lončar, Fahrudin Skopljak, ministar za boračka pitanja Tuzlanskog kantona i direktor Službe za zapošljavanje TK, Senad Muhamedbegović danas su u prostorijama Federalnog zavoda za zapošljavanje u Sarajevu potpisali Sporazum o realizaciji Programa sufinansiranja zapošljavanja djece šehida i poginulih boraca.

Projekt zapošljavanja djece šehida i poginulih boraca inicirao je Federalni ministar za pitanja boraca i invalida odbrambeno – oslobodilačkog rata, Salko Bukvarević sa predsjednikom Organizacije porodica šehida i poginulih boraca FBiH Alminom Škrijeljom i predsjednicom Udruge poginulih i nestalih branitelja domovinskog rata HVO-a Jasnom Zlomisić.

Za realizaciju Programa za 2017. godinu Federalni zavod za zapošljavanje osigurao je 175 000 KM za Tuzlanski kanton i Ministarstvo za boračka pitanja TK 100 000 KM. Program će realizovati kantonalna služba za zapošljavanje.

Federalni zavod za zapošljavanje je za ovu svrhu izvdojio, za 2017. godinu, ukupno 700 000 KM, koje će biti podijeljene, po 175 000 KM, osim u Tuzlanskom kantonu, još u tri kantona  Hercegovačko – neretvanskom, Zeničko – dobojskom i Srednjebosanskom kantonu. Direktorica Zavoda, Helena Lončar iskazala je zadovoljstvo potpisivanjem Sporazuma, istakavši da je riječ o odličnom primjeru uspješne saradnje, a da je angažman i dobra relacija predstavnika boračkih udruženja i braniteljskih udruga bila poticaj da se krene u realizaciju ovog projekta. Takođe, naglasila je da će Zavod  i ubuduće podržati aktivnosti braniteljskih udruga i boračkih udruženja na rješavanju pritanja zapošljavanja djece poginulih boraca i branitelja.

Ministar za boračka pitanja TK, Fahrudin Skopljak iskazao je svoje zadovoljstvo zbog učešća u Programu u čijem fokusu se nalazi zapošljavanje djece šehida i poginulih boraca i istakao da ga posebno raduje što je ovaj Program okrenut prema budućnosti.

Na evidenciji nezaposlenih osoba u FBiH nalazi se blizu 6.000 djece poginulih boraca i branitelja, zbog čega će Ministarstvo za pitanja boraca i invalida odbrambeno – oslobodilačkog rata FBiH, prema riječima ministra Salke Bukvarevića, nastaviti davati podršku ovom i sličnim projektima. Ministar Bukvarević je, takođe, prisustvovao današnjem potpisivanju Sporazuma, kao i predsjednik Organizacije porodica šehida i poginulih boraca FBiH, Almin Škrijelj.

U narednom periodu očekuje se potpisivanje Sporazuma i sa preostala tri kantona.

Srebrenik.NETwork

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.