Tvrđava Gradina Srebrenik

Povijest Bosne

POVIJEST BOSNE

- NOEL MALCOLM -

• Predgovor hrvatskom i bosanskom izdanju
• Rase, mitovi i porijeklo: Bosna do 1180
• Srednjovjekovna bosanska drzava 12-15.st
• Crkva bosanska
• Rat i otomanski poredak 1463-1606

• Islamizacija Bosne
• Srbi i vlasi
• Rat i politika u otomanskoj Bosni
• Ekonomski zivot, kultura i drustvo
• Zidovi i Romi u Bosni
• Otpori i reforme 1815-1878

• BiH pod Austro-Ugarskom 1878-1914
• Rat i kraljevina: Bosna 1914-1941
• BiH u drugom svjetskom ratu 1941-1945
• BiH u Titovoj Jugoslaviji 1945.-1989.
• Bosna i smrt Jugoslavije 1989-1992

ZAHVALA

Najvise zalim sto nisam imao prilike raditi u sarajevskim knjiznicama dok je to jos bilo moguce. Duboko sam zahvalan osoblju knjiznica u kojima sam obavio veci dio istrazivanja potrebnih za ovu knjigu:

Bibliotheque Nationale u Parizu, Bodleian Library u Oxtfordu, Cambridge University Library, School of Oriental and African Studies u Londonu, a nadasve School of Slavonic and East European Studies u Londonu.

Za pomoc u dobavljanju ili pronalazenju publikacija do kojih je tesko doci, posebno sam zahvalan An-thonyju Hallu, Johnu Laughlandu, Johnu Londonu, Branki Magas i Georgeu Starnkoskom. Isto tako dugujem zahvalnost Andrewu Gwatkinu sto mi je pomogao oko kompjuterske obrade, a Marku Willingaleu i Chrisu Burkeu sto su nacrtali i izradili zemljopisne karte za ovu knjigu. Moje dugovanje onima koji su prije mene pisali o Bosni vidno je iz mojih napomena na kraju knjige, ali bih zelio ovdje posebno spomenuti lucidnog znanstvenika Johna Finea koji mi je pruzio dragocjenu potporu. Isto bih tako zelio izraziti zahvalnost Johnu Yarnoldu, Sabi Risaluddinu, Benu Cohenu, Georgeu Starnkoskom i Maji Topoloveu za sve ono sto su u posljednjih godinu dana ucinili da ponude tacne informacije britanskim medijima i svijetu o onome sto se zaista zbivalo u Bosni.

Za ovo izdanje, unio sam neke manje ispravke u sam tekst i dodao vise posebnih napomena. U tom poslu oko ispravaka i dopuna pomogli su mi svojim komentarima mnogi citatelji koji su mi dali svoja misljenja i zapazanja o izvornom engleskom tekstu.

Posebno bih zelio zahvaliti Slavku Goldsteinu, Danielu Ivinu, Ivanu Lovrenovicu, Branki Magas, Anti Knezevicu, Vladimiru Jamnickom, Maji Topoloveu, Branku Franolicu, Billu Tribeu i Dimitriju Obolenskom.

Rijec je, naravno, o zemljisnim kartama u izvornom, engleskom izdanju knjige (op. ur.).

Noel Malcolm - Povijest Bosne

Ukratko o Noelu Malcolmu
Noel Malcolm (1956.) skolovao se na Eatonu i Cambridgeu, gdje je diplomirao engleski jezik i knjizevnost, te stekao doktorat povijesnih nauka. Od 1981. do 1988. naucni je saradnik sveucilista u Cambridgeu, zatim vanjskopoliticki urednik The Spectatora i politicki kolumnist Daily Telegrapha. Kao urednik priredio je kriticko izdanje sabranih djela Thomasa Hobbesa i napisao njegovu biografiju. Sa temeljnim poznavanjem jezika jugoistocne Evrope, vec vise od desetak godina posvetio se istrazivanju nekih aspekata povijesti toga podrucja. Potaknut tragicnim dogadjajima u Bosni 1992-92. godine, napisao je knjigu Povijest Bosne, koja je nakon objavljivanja, u aprilu 1994. godine, docekana izvanrednim strucnim pohvalama. Sada priprema prvi cjelokupnu Povijest Kosova.

Pripremio: Prof. Hamdo Camo

Izvor: www.camo.ch/povijestbih.htm

Također provjerite

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.

Srebrenik.NET vijesti

U Srebreniku održana “Kraljevska desetka” uz učeće trkača iz cijele BIH i svijeta

Srebrenik jučer je bio domaćin trećeg po redu trkačkog takmičenja pod nazivom “Kraljevska desetka”. Događaj …

Komentariši