Predložen pritvor za četiri dogovorne osobe u Fortuni i drugim firmama

Kantonalno tužilaštvo tuzlanskog kantona je sudiji za prethodni postupak Kantonalnog suda Tuzla stavilo prijedlog za određivanje jednomjesečnog  pritvora za četiri osobe koje su lišene slobode 4. jula 2017. godine tokom istrage i pretresa koje su po nalogu Tužilaštva obavili pripadnici MUP-a TK u Fabrici obuće Fortuna u Gračanici.

Mjera pritvora je predložena za direktora Fortune Safeta Pjanića (60), finansijskog direktora i člana uprave Fortune Huseina Nurikića (62), za  knjigovođu Fortune Aliju Nurikić ( rođena 1960.) i trenutnog direktora Fortex-a i uposlenika Fortune Redžu Delimehića (57).

Također, nadležnom sudu je predloženo određivanje mjera zabrane putovanja van granica BiH, povremeno javljanje u nadležnu policijsku upravu, oduzimanje i zabranu izdavanja novih putnih isprava, kao i zabranu korištenja lične karte za prelazak granice BiH za Bakira Pjanića (33), direktora firme Fortunatto i Ibrahima Muharemovića (64), direktora firme Fortob i člana uprave Fortune.

Pomenute mjere zabrane Bakiru Pjaniću i Ibrahimu Muharemoviću  se posebno predlažu,  jer se radi o direktorima firmi Fortob i Fortunatto,  koje trenutno zapošljavaju oko 650 radnika i koje su u stalnom prozivodnom procesu.

Na taj način se u Tužilaštvu smatra da se štite prava radnika i nesmetan proizvodni proces u ovim firmama,  kako radnici ne bi bili oštećeni u bilo kojem pogledu i kako ne bi došlo do zastoja u proizvodnji,  distribuciji proizvoda i drugim poslovnim procesima. Također, ovakvim mjerama zabrane se osigurava prisustvo osumnjičenih tokom krivičnog postupka i  onemogućava bilo kakav uticaj na dalji tok istrage koja se vodi protiv ovih osoba.

Sve osobe su osumnjičene za krivično djelo organizovani kriminal i s tim u vezi i za druga krivična djela. Safet Pjanić je osumnjičen za krivična djelo organizovani kriminal u vezi sa produženim krivičnim djelima zloupotreba položaja i ovlaštena, krivotvorenje službene isprave i zloupotreba ovlasti u privrednom poslovanju, dok je Husein Nurikić,  uz ista krivična djela kao i Pjanić,  osumnjičen i za nesavjestan rad u službi. Ibrahim Muharemović i Bakir Pjanić su osumnjičeni za krivično djelo organizovani kriminal u vezi sa produženim  krivičnim djelom zloupotreba položaja i ovlaštenja, dok su Alija Nurikić i Redžo Delimehić osumnjničeni za krivično djelo organizovani kriminal  u vezi sa produženim krivičnim djelom krivotvorenje službene isprave, a Delimehić i za krivično djelo zloupotreba položaja i ovlaštenja.

Istraga je otvorena i protiv stečajnog upravnika u Fortuni Muhameda Hadžića, koji je osumnjičen za krivična djela zloupotreba položaja i ovlaštenja i kritvotvorenje službene isprave, ali ne kao član pomenute grupe. Hadžić je jučer,  nakon ispitivanja u Tužilaštvu, pušten da se brani sa slobode, te je Tužilaštvo od Općinskog suda Tuzla tražilo da se on razriješi dužnosti stečajnog upravnika u Fortuni.

Safet Pjanić je osumnjičen da je u periodu od početka 2009. do 2017. godine, kao generalni direktor  u Fortuni i jedan od osnivača  firme Fortex, formirao grupu za organizovani kriminal, u kojoj su kao članovi djelovala i druga osumnjičena lica iz Fortune i drugih osnovanih firmi.
Grupa je po Pjanićevom planu  osnivala  paralelne i vezane firme, prvo  Fortex, a zatim Fortob i Fortunatto,  koje su iskorištavale privredni potencijal i sve  poslovne veze Fortune, te su članovi grupe za sebe, osnovane firme,  i u određenom iznosu i za druga fizička i pravna lica,  pribavljali protivpravnu imovinsku korist koja je procijenjena na iznos od oko 4.200.000 KM a za isti iznos je nanesena šteta Fortuni.

Procijenjeno je da je pribavljena protivpravna imovinska korist za Fortex u ovom periodu bila nešto veća od 3 miliona KM,  Fortobu oko 370.000 KM, Fortunattu oko 400.000 KM, te drugim fizičkim i pravnim licima koji su poslovali sa ovim firmama u iznosu od oko 400.000 KM.
Osnivači i odgovorne osobe u Fortex-u, koja je osnovana 2004. i koja proizvodno i  finansijski postaje posebno aktivna od 2009. godine   su bili Husein Nurikić, nakon toga kao suosnivač i Safet Pjanić, dok je od marta 2016. odgovorna osoba i direktor ove firme  i Redžo Delimehić.  U januaru 2014. godine osnovana je i firma Fortob,  u kojoj je jedan od osnivača i direktor Ibrahim Muharemović,  a istovremeno i tehnički direktor Fortune. Fortob je preuzeo veći dio ranijih poslova Fortex-a sa inostranim kupcima Fortune zbog planirane likvidacije Fortex-a.  U januaru 2015. godine je osnovana i firma Fortunatto, u kojoj je osnivač i direktor Bakir Pjanić, kada je preostali dio poslova  sa inostranim kupcima ustupljen ovoj firmi, uz istovremeno korištenje ljudskih, materijalnih i drugih potencijala Fortune, te je uslijed obaveza koje su ove firme stvorile za Fortunu došlo do pokretanja stečajnog postupka u ovoj firmi.

Članovi grupe su  osumnjičeni da su posredstvom osnovanih firmi preuzimali poslovne aktivnosti Fortune tako što su zaključivali ugovore  o poslovnoj saradnji sa svim ranijim inostranim kupcima firme, iznajmljivali od Fortune  poslovne i proizvodne potencijale po nerealnim i neopravdano niskim naknadama, plaćajući samo minimalne troškove korištenja prostora i opreme, a zajedničke komunalne,  troškove električne energije i ishrane radnika u velikim iznosima prebacivali na Fortunu, te iznajmljivali mašine Fortune i drugim firmama.  Na taj način su ovim firmama ostvarivali veći protivpravni extra profit, a nastajali su stalni gubici u poslovanju Fortune.

Safet Pjanić, kao direktor i Husein Nurikić, kao izvršni direktor za finansije i računovodstvo  u Fortuni,   su osumnjičeni i da su u periodu od 2009. do novembra 2016. godine, postupajući suprotno odredbama Zakona o doprinosima FBiH i druge zakonske regulative,  s ciljem pribavljanja protivpravne imovinske koristi za Fortunu, uskraćivali plaćanje poreza i drugih fiskalnih obaveza, i to tako što su odobravali obračune i mjesečne isplate plata radnicima u vidu toplog obroka, iako im je bio obezbijeđen u restoranu firme. Tako su izbjegavali plaćati pripadajuće poreze i doprinose na plate za sistem finansiranja obaveznog penzijsko-invalidskog, zdravstvenog osiguranja i osiguranja od nezaposlenosti u FBiH, kao i poreze vezane za budžete Tuzlanskog kantona i općina Gračanica i Lukavac. Ukupan iznos poreskih i fiskalnih obaveza stvoren Fortuni na ovaj način je oko 5,5 miliona KM.

Podsjećamo, ovo Tužilaštvo je u saradnji sa MUP-om TK, nakon  protesta nezadovoljnih radnika Fortune iz novembra 2016. godine i medijskih izvještavanja o tome, otvorilo predmet te su u saradnji sa pripadnicima MUP-a TK provedene obimne provjere i istražne radnje koje su prethodile aktivnostima od 4. jula 2017. godine kada su ove osobe lišene slobode.

Uz saradnju sa MUP-om TK informacije tokom istrage  su Tužilaštvu pružile i Finansijska policija FBiH, Poreska uprava FBiH, te je obavljeno i  finansijsko-ekonomsko vještačenje izuzete materijalne dokumentacije.

Srebrenik.NETwork

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Kraljevska Desetka 2024

Intervju s jednim od organizatora “Kraljevske desetke”: Trka koja podiže ljestvicu svake godine

Edis Kavgic: Naš cilj je svake godine unaprijediti trku u svim aspektima. Ove godine smo podigli standarde i vjerujemo da je ovo bila najbolja Kraljevska desetka do sada. Ipak, već radimo na planovima za 2025. godinu kako bismo trku podigli na još viši nivo. Poruka građanima: Htjeli bismo se posebno zahvaliti svim građanima na razumijevanju u vezi s potpunom obustavom saobraćaja tokom trke. Njihova podrška je važna za uspjeh ove manifestacije. Kraljevska desetka još jednom je pokazala da je događaj koji raste iz godine u godinu, privlači sve veći broj trkača i oduševljava publiku i goste, postavljajući Srebrenik na kartu važnijih sportskih dešavanja u regiji.