Tvrđava Gradina Srebrenik

Predstavljena povelja Stjepana II Kotromanića iz 1333. godine

U prisustvu velikog broja građana, predstavnika privrednog, političkog, kulturnog i vjerskog života općine Srebrenik, te gostiju iz prijateljskih gradova Dubrovnika i Vinkovaca, a u povodu 15. februara, rođendana grada Srebrenika, u Srebreniku je na trgu Alije Izetbegovića  svečano otkriven pano s kopijom povelje bosanskog bana Stjepana II Kotromanića. Riječ je o povelji  kojom vladar srednjovjekovne bosanske države 15. Februara daleke 1333. godine, u cilju dobrosusjedskih odnosa i unapređenja trgovačkih veza, Dubrovačkoj republici daruje Rat, Ston, Prevlaku i ostrva oko Rata. U tom dokumentu se prvi put spominje ime Srebrenika u pisanim historijskim izvorima i zbog toga se 15. Februar iz 1333. godine obilježava kao rođendan našeg grada. Na održanoj manifestaciji pano su zajednički otkrili Tonči Staničić, ambasador Republike Hrvatske u BiH i Mehmed Bajraktarević, načelnik općine Srebrenik. "U vrijeme nastanka povelje, Srebrenik je bio centar srednjovjekovne bosanske države, a o tome, uz ovu povelju, svjedoči i srednjovjekovna kula koja stameno stoji na padinama planine Majevice kao stražar na kapiji Bosne" - istaknuo je općinski načelnik Mehmed Bajraktarević, naglasivši da će ovaj pano biti prozor u svijet i pogled u hiljadu godina dugu historiju naše zemlje Bosne.
Postavljena povelja Stjepana II Kotromanića na trgu Alije Izetbegovića

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.

Jedan komentar

  1. Sve je to uredu,dragi moji. Bojim se ipak da se za ovaj grad, koji nam je svima u ponos,premalo uradi.Takvo nešto u svijetu bi imalo puno više obzirnosti. Neznam ko je za uvaj predivan grad odgovoran,mogu reći da nije odgovorna osoba.Dajte Gradini dušu i ona će vam znati uzvratiti. Kako?Ima dosta varijanti koje su bolje od ove gdje se uradi skoro ništa. Grad vapi svojom jedinstvenošću,pruža ogromne mogućnosti. Treba mu samo pravi gospodar da procvate. Sa njim bi i moje srce.

Komentariši