Predstavnički dom Parlamenta FBiH usvojio federalni budžet za 2020. godinu

Predstavnički dom Parlamenta Federacije BiH usvojio je federalni budžet za narednu godinu koji je predložen u iznosu od 4.954.392.401 KM.

U odnosu na ovogodišnji, veći je za 83 posto ili 2,25 milijardi KM, a osnovni razlog uvećanja je integracija Federalnog zavoda za penzijsko i invalidsko osiguranje u budžet FBiH, čiji financijski plan za 2020. godinu iznosi oko 2,4 milijarde KM.

Planirano je da doprinosi za PIO/MIO u iznosu od 2,074 milijardi KM postanu prihod budžeta i od 1. januara se uplaćuju na Jedinstveni račun Trezora.

To je, kako je obrazloženo, rezultat nastavka rasta prihoda od direktnih poreza i doprinosa uslijed nastavka ekonomskog rasta i fiskalne discipline.

Penzije za decembar će biti isplaćene sa redovnog računa Federalnog zavoda za penzijsko i invalidsko osiguranje, dok će za januar biti isplaćene iz federalnog budžeta, u februaru.

Ukoliko se budžet izvrši kako je planirano javni dug Federacije BiH će biti smanjen za dodatnih 372,3 miliona KM.

Pedeset miliona KM planirano je za implementaciju Zakona o demobilisanim borcima i članovima njihovih porodica i isplatu osnovnih egzistencijalnih naknada tim kategorijama.

Sredstva u iznosu od 15 miliona KM predviđena su za nastavak sufinansiranja kreditne linije koja se realizira putem Union banke, a predviđena je za rješavanje stambenog pitanja mlađe kategorije stanovništva.

Poticaj za poljoprivredu povećan je na 87 miliona KM i veći je za 18,3 miliona KM, što je najveći iznos dosad i u potpunosti je u skladu sa Zakonom o novčanim podrškama u poljoprivredi i ruralnom razvoju.

Transferi za raseljene osobe i izbjeglice povećani su za ukupno sedam miliona KM, a transfer za sanaciju zdravstvenih ustanova na razdjelu Federalnog ministarstva zdravstva planiran je u iznosu 30 miliona KM i povećan je za 24 miliona KM.

Ta mjera je u skladu s novousvojenim dokumentom “Zajedničke socio-ekonomske reforme za period 2019-2022. godina“ i u vezi je sa finansijskom konsolidacijom zdravstvenog sektora.

Transfer nižim nivoima vlasti je sa 18 miliona KM, koliko je bilo planirano u 2019. godini, povećan na 21 milion KM i predstavlja nastavak sufinansiranja budžeta lokalnih zajednica i njihovih projekata.

U narednoj godini bit će nastavljeno finansiranje izgradnje putne infrastrukture – autocesta i brzih cesta i u tu svrhu je planirano ukupno 115 miliona KM.

Za implementaciju zakona o zaštiti porodice s djecom planirano je 20 miliona KM, koja će biti realizirana nakon usvajanja zakona, koji se trenutno nalazi u parlamentarnoj proceduri.

Također, budžetom je planirano dodatnih 50 uposlenika u okviru Federalne uprave policije.

Budžet Federacije BiH za 2020. godinu sačinjen je na osnovu konzervativnih makroekonomskih projekcija, uvažavajući ne toliko optimistične makroprojekcije zemalja u okruženju, zemalja EU s jedne strane i poštujući i pridržavajući se principa restriktivne budžetske politike i ograničavanja rasta budžetske, odnosno tekuće potrošnje s druge strane.

Prijedlog budžeta prati i set zakona koji se tiču integracije Zavoda PIO/MIO u trezorsko poslovanje, koje je danas također usvojio Predstavnički dom.

Da bi ti zakoni, kao i Prijedlog budžeta stupili na snagu potrebno je da ih usvoji i Dom naroda Parlamenta Federacije BiH, koji će se o njima izjašnjavati na sjednici najavljenoj za sutra.

(RTV Slon/Fena)

Objava Predstavnički dom Parlamenta FBiH usvojio federalni budžet za 2020. godinu pojavila se prvi puta na Radio Srebrenik.

Srebrenik.NETwork

Također provjerite

Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši?

[ Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši? Kandidat SDA Samir Muratović objavio …

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.