Predstavnički dom usvojio zabranu izgradnje malih hidrocentrala

Predstavnički dom Parlamenta FBiH je usvojio zakon o dopunama Zakona o električnoj energiji u Federaciji.

Ovo je svakako pobjeda Fondacije Atelje za društvene promjene, koji su ovim povodom oglasili na svom zvaničnom Facebook profilu.

Predstavnički dom Parlamenta FBiH upravo je usvojio, sa 65 glasova za, jednim suzdržanim i bez glasova protiv, Zakon o dopunama Zakona o električnoj energiji u FBiH, koji predviđa potpunu zabranu izgradnje novih malih hidroelektrana u ovom entitetu.

Zahvaljujemo svim poslanicima koji su pokazali odgovornost i dosljednost i stali na stranu naših rijeka i naroda koji ih brani.

Na redu je Dom naroda, od čijeg rukovodstva i delegata očekujemo da već na sljedećoj sjednici ovu tačku uvrste na dnevni red i usvoje zakonsko rješenje koje će staviti tačku na i kada su mHE u pitanju”, naveli iz iz ove fondacije.

Razlozi za dopune su vezani za zaključak Predstavničkog doma iz juna 2020. godine o zabrani gradnje malih hidrocentrala na cijeloj teritoriji FBiH i Prijedlog deklaracije o zaštiti rijeka.

Kao što su naveli iz Fondacije, ovaj Zakon sada treba potvrditi i Dom naroda FBiH.

Prijedlog zakona o dopuni Zakona o električnoj energiji, s ovim odredbama, Vlada je utvrdila na sjednici 1. aprila 2020. godine.

Objava Predstavnički dom usvojio zabranu izgradnje malih hidrocentrala pojavila se prvi puta na Radio Srebrenik.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši?

[ Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši? Kandidat SDA Samir Muratović objavio …

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.