Prekogranična saradnja mladih općine Srebrenik i Ljubovije (Republika Srbija)

Vijeće mladih Općine Srebrenik implementira projekat prekogranične saradnje sa Republikom Srbijom, u sklopu projekta Movements Across Borders (MAB) financiranog od strane Schuler Helfen Leben iz Sarajeva. Naziv projekta je „Mladi za budućnost“.

U prvoj fazi projekta su obavljeni koordinacioni sastanci sa glavnim partnerom u projektu, omladinskim ekološkim udruženjem „Naša Ljubovija“ iz Ljubovije. Uz posjetu projektnog tima Vijeća mladih Ljubovijama, obavljena je i uzvratna posjeta delegacije omladinskog ekološkog udruženja općini Srebrenik.

Osnovni cilj projekta je Promoviranje aktivizma mladih kroz zajedničke grassroots aktivnosti koje doprinose solidarnosti, multikulturalnosti, multietničnosti i toleranciji mladih.

U drugoj fazi projekta, koja će biti implementirana na proljeće 2017. godine, planirano je uređenje jedne dječije igraone na području općine Srebrenik uz sufinanciranje lokalne zajednice i drugih domaćih i stranih donatora, a na području općine Ljubovije je planirano uređenje terena za uličnu košarku.

Također, jačanjem omladinskog aktivizma i volonterizma želimo stvoriti kritičku masu mladih ljudi koji su željni promjena u svojoj lokalnoj zajednici. U narednom periodu projektni tim Vijeća mladih će nastaviti sa pripremom i realizacijom projekata prekogranične saradnje sa ostalim državam i organizacija civilnog društva u susjedstvu.

Partneri u projektu su općine Srebrenik (BiH) i Ljubovije (RS).

Period implementacije projekta je 6 mjeseci (01.11.2016. – 01.05.2017.).

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.