Preminula djevojčica u BiH operisana u privatnoj ordinaciji

Utvrđeno je da ovlašteni laboratorij nije verificirao aparate ordinacije u kojoj je dijete operisano.

Djevojčica iz Kaknja koja je pala u komu nakon operacije u privatnoj poliklinici u Sarajevu preminula je u nedjelju ujutro, potvrdio je njen otac Muris Gadžun, a slučaj je ponovo potaknuo pitanje ispravnosti medicinskih uređaja u privatnim ordinacijama u BiH.

Roditelji djevojčice rekli su ranije Al Jazeeri da je dijete došlo na operativni zahvat očnog kapka u Kantonalnu bolnicu u Zenici, tu su upozoreni da je operacija hitna, da ne znaju kada će djevojčica doći na red jer je spisak dug, ali je ista liječnica pristala da operaciju uradi odmah u privatnoj ordinaciji u Sarajevu.

Slučaj se ubrzo iskomplikovao, dijete je u kritičnom stanju prevezeno na Klinički centar Univerziteta u Sarajevu, no ishod je bio koban.

Naknadno je utvrđeno da ovlašteni laboratorij Verlab nije verificirao aparate poliklinike Bejtović u kojoj je dijete operisano.

Odgovornim se u ovom slučaju ne smatra ni kantonalna inspekcija ni kantonalno ministarstvo zdravlja. Ministar Haris Vranić najavio je formiranje komisije koja će prekonstrolisati sve zdravstvene ustanove na području Kantona Sarajevo i zatvoriti sve one koji rade nezakonito.

Slučaj su preuzeli policija i tužilaštvo.

Izvor: balkans.aljazeera.net

The post Preminula djevojčica u BiH operisana u privatnoj ordinaciji appeared first on Kameleon M&M.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.