Prenosimo: Jesu li Ibrić i Hodžić “maknuti” sa RTVTK zbog političkog pritiska?

Kako čitam na pressing.ba:

Jesu li Ibrić i Hodžić "maknuti" sa RTVTK zbog političkog pritiska?

 

Posljedni primjer nam dolazi iz Tuzlanskog kantona, tačnije iz Srebrenika i to baš 3.maja, na Dan slobode medija. Naime, dugogodišnjim saradnicima RTV Tuzlanskog kantona sa ovog općinskog područja, novinaru Amiru Ibriću i snimatelju Emiru Hodžiću, „zabranjeno“ je izvještavanje sa sjednica Opštinskog vijeća.

- Dva dana prije održavanja sjednice dobili smo obavijest kako mi nećemo izvještavati sa sjednice Opštinskog vijeća Srebrenik do daljnjeg.Nisu nam ništa obrazlagali, nego samo kazali da je takva situacija, kazao je snimatelj Emir Hodžić dok je Amir Ibrić kratko kazao:

- Znat ćemo uskoro o čemu se radi i šta je u pitanju pa ćemo se oglasiti.

Šta se iza brda valja i o čemu se radi, Hodžić je kazao:

- U pitanju je politički pritisak predsjedavajućeg Općinskog vijeća dr.Ibrahima Zukića koji nije zadovoljan našim izvještavanjem, navodno nije dovoljno zastupljen u našim prilozima, kazao je za pressing.ba snimatelj Emir Hodžić.

Razgovarali smo i sa urednikom RTVTK Kasimom Softićem, koji nam je u telefonskom razgovoru kazao:

- To apsolutno nije tačno. Znate, mi radimo ovaj posao svaki dan. I nije prvi puta da mi svoju ekipu iz Tuzle šaljemo na teren da snimaju neke priloge, kazao je Softić.

Na naš upit je li bilo političkog pritiska da Ibrić i Hodžić više ne rade ove priloge, Softić negira te kaže:

- Oni su naši dugogodišnji saradnici i radit će i dalje, uvjerava nas Softić.

Pokušali smo stupiti i u kontakt sa predsjedavajućim Općinskog vijeća dr.Ibrahimom Zukićem, kako bi nam rekao je li insistirao da kolege Ibrić i Hodžić ne izvješatavaju sa sjednica Opštinskog vijeća, koji nam je kazao:

- Nisam u prilici da razgovoram, možemo se čuti sutra ili prekosutra, kratko je kazao prvi čovjek zakonodavne vlasti u Srebreniku.

Inače, Amir Ibrić i Emir Hodžić su uposlenici JU „Centar za kulturu i informanisanje“ Srebrenik, te dugogodišnji saradnici RTV Tuzlanskog kantona, koji izvještavaju sa ovog općinskog područja. Bilo kakav politički pritisak i uticaj na rad novinara je nedopustiv, jer svaki političar u BiH, posebno onaj koji obnaša neku dužnost na koju je izabran ima mogućnost i dovoljno prostora da kaže svoje mišljenje o bilo kojoj situaciji.

(M.S.) (Izvor: pressing.ba)

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.