Tvrđava Gradina Srebrenik

Press konferencija za novinare povodom obilježavanja manifestacije Dani povelje 2013

„Pored ljubavi prema porodici imamo i jednu veliku ljubav prema Starom gradu Srebreniku, gradu za kojeg možemo reći da je nosilac kontinuiteta života zadnjih 700 godina.“ Ovim  riječima obratio se prof. dr. Edin Mutapčić na konferenciji za novinare povodom obilježavanja manifestacije „Dani povelje 2013“ u Srebreniku. Konferencija je održana dana 14.02.2013.godine  u Plavoj sali Doma kulture u Srebreniku, a prisutnima su se obratili općinski načelnik Sanel Buljubašić i članovi organizacionog odbora prof. dr. Edin Mutapčić i profesor Sadil Mehmedović. Načelnik Sanel Buljubašić  je najavio planirane manifestacije povodom „Dana povelje“ u Srebreniku.  Za petak je najavljena centralna svečanost povodom Dana povelje sa  bogatim kulturno-zabavnim sadržajema sa početkom u 17 sati u okviru koje je planirano i  predstavljanje romana „Molim te zapiši“ autora Jasmina Imamovića. Roman je bitan za Srebrenik jer se događaji, opisani u romanu, odvijaju pod Starim gradom Srebrenikom. Dani povelje se nastavljaju obilježavati i u ponedjeljak kada planinarsko društvo Majevica organizuje šetnju pod nazivom „Povelji u pohode“  U utorak se obilježava 40 godina rada biblioteke, a u srijedu 20. februara se završavaju Dani povelje obilježavanjem Dana maternjeg jezika. Planirano je obilježavanje ove manifestacije tokom cijele godine jer je izuzetno mali broj gradova koji imaju 680 godina pisane historije ne samo u Bosni i Hercegovini nego i u Evropi. Prema mišljenju profesora Mutapčića ovu manifestaciju bi trebalo pretvoriti u imidž grada Srebrenika. „ Dani povelje su samo uvertira onoga što je planirano tokom godine...  planirano je i obilježavanje otvorenog dana umjetnosti sa pojačanim intezitetom“. – rekao je profesor Mutapčić dodavši da je neophodna izgradnja muzejsko-galerijske zbirke. Manifestacija je praćena i listom „Ševak“ čiji urednik  profesor  Sadil Mehmedović naglašava  da se „Danima povelje“ pokušava vratiti stari sjaj grada Srebrenika.  „Srebrenik ima svoju simboliku kao grad prvog bosanskog vladara...grad koji ispisuje jednu zanimljivu priču u kojoj ima mjesta za sve.“-istakao je profesor Mehmedović.

(srebrenik.ba)

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.

Komentariši